| caThhAcAttAh a întrebat:

Salut, am si eu cateva intrebari :
1. As vrea sa stiu cum se calculeaza media din 5-8, stiu ca toate cele 4 adunate impartite la 4, in cazul asta am media 8.50, dar se calculeaza si media din examene si se aduna la media mea [ din 5.8] si se imparte la 2?, Adica am media 8.50, am media dintre cele 2 examene [ ROmana si mate] 7, aduc 8.50+7:2?
Sper ca nu ca mi-ar scadea media destul de mult.
2. As vrea sa intru in Arghezi pe profil filologie, media 8.50 ar fi suficienta?
Dau funda la cel mai rapid si cel mai bun raspuns.

4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Se face media intre mediile din 5-8, apoi media intre cele 2 examene si apoi faci media intre aceste 2 rezultate si iti va da media de admitere.
Atentie, nu se rotunjeste nimic!
Si de unde sa stim noi la ce liceu, din ce oras vrei tu sa te duci?

| caThhAcAttAh explică (pentru Bondarel99):

2. As vrea sa intru in Arghezi pe profil filologie, asta nu ai citit?, din CRAIOVA.

| Bondarel99 a răspuns (pentru caThhAcAttAh):

Trebuia sa specifici si orasul de la inceput... oricum daca e liceu bun o sa fie bataie pe locuri la filologie pentru ca toti vor sa se duca acolo ca e mai usor.Depinde cate clase sunt, daca sunt mai multe de filologie ai sanse sa intrii cu media 8.50.

| christos1234 a răspuns:

Da si da intri fara probleme la arghezi e medie bunahappy