| Ari a întrebat:

Sunt acum am terminat clasa a VIII-a si as vrea sa stiu ce carti se cer sa citim in a IX-a.

Răspuns Câştigător
| HappyUserUnknown a răspuns:

Noi in a 9a am facut "Ultima noapte de dragoste, prima noapte de razboi", "Nunta in cer", "Enigma Otiliei", "Mara", "Maitreyi" si cam atat imi amintesc sad. Cel mai mult mi-a placut "Maitreyi" big grin

3 răspunsuri:
| deeeeeeaaa a răspuns:

Clasa a 9 `a e un nou inceput. anii de liceu sunt cei mai frumosi. nu mai tin exact minte,, dar in clasa a 9 `trebuie sa citesti mara. morometii.thinking si multe altele. la cata romana am facut eu in cl a noua oh go on. in fine. mai interesezate si bafta la citit :d

:X:X. puuup

| cucaracia a răspuns:

- Viata la tara de Duliu Zamfirescu
- Viata ca o prada de Marin Preda
- Romanul adolescentului miop de Mircea Eliade
- Zburatorul de Ion Heliade Radulescu
- Un pedagog de scoala noua
- Poezii de Eminescu
- Mara de Ioan Slavici
- Amintiri din copilarie de Creanga
- Pozii de Arghezi
- Micul print de Antoine de Saint Exupery
- Vara buimaca de fanus neagu
- Hanul ancutei de Sadoveanu

si eu am terminat clasa a VIII-a

| Dena01 a răspuns:

Noua nu ni s-a cerut, cand am intrat in clasa a 9a, sa prezentam un fel de fisa de lectura din vacanta. Cartile pe care trebuie sa le citesti tin de lectiile pe care le faci, dar asta iti va spune prof la timpul potrivit. Depinde si de prof. In timpul anului, ca lectura obligatorie retin ca am avut de citit o scrisoare pierduta, mara si am mai avut cateva recomandari pentru dosarul cu lecturi, doar ca acelea nu erau obligatorii. Asteapta si vei vedea :*

ps: ai terminat la scoala 6?