| AnaMariaM99 a întrebat:

Sunt clasa a 8-a si am ramas corigenta pe semestrul al II-lea iar pe primul am 5. Cum fac sa intru si eu la liceu? Dau vreun examen după corigenta? Am inteles ca eu nu voi mai participa la evaluarea nationala, dar totusi cum intru la un liceu? Help me please!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca vei promova examenul de corigenta, vei fi repartizata intr-un liceu de obicei mai slab in functie de locurile ramase libere. Elevii cdin clasa a VIII-a vor sustine examenul de corigenta in zilele de 25-26 auguat. Elevii din clasa a VIII-a care au susţinut şi promovat corigenţa se pot înscrie la admiterea în clasa a IX-a pe locurile rămase libere în a treia etapă de admitere. Elevii corigenţi din clasele terminale de gimnaziu, liceu şi învăţământ profesional care s-au prezentat la sesiunea de corigenţe din luna august şi nu au promovat examenul de corigenţă vor fi declaraţi repetenţi fără a mai avea dreptul să se înscrie la sesiunea din 29 august-2 septembrie. http://www.antena3.ro/......26705.html Succes!