| RoyalMan a întrebat:

Sunt in clasa a IX si am ajuns intr-o clasa cam proasta, iar eu vreau sa ma transfer din acest liceu din semestrul doi, intrebarea mea este, ca cu care medie intru in celalalt liceu? Cu ala pe care am scris la evaluarea nationala, sau cel din semestrul doi? Dau funda happy

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-ai citit cu atentie raspunsul. La schimbarea profilului transferul se poate face doar in vacanta de vara si atunci se ia in considerare media de promovare a clasei.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La transfer, in cl. a IX-a, se ia in considerare media de admitere in liceu, aceasta trebuie sa fie cel putin egala cu a ultimului intrat la profilul de transfer.
Atentie: daca schimbi profilul atunci transferul se poate face numai dupa cl. a IX-a, in vacanta de vara si va trebui sa sustii examene de diferente. In acest caz se va lua in considerare media de promovare a cl. a IX-a.
De asemenea sunt cateva situatii exceptionale in care te poti transfera cu schimbarea profilului, in timpul anului scolar, conform Regulamentului-cadru aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"(3)Transferurile în care se păstrează forma de învăţământ, cu schimbarea profilului şi/sau specializării se efectuează în perioada vacanţei de vară.
(4)Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
f) în alte situaţii excepţionale, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."

| RoyalMan explică (pentru Ioandelasal):

Eu sunt intr-o clasa de sivicultura, iar eu vreau sa ma transfer la profilul uman, fiologie...atunic, eu trebuie sa ma concentrez si la media care o sa primesc in primul semestru in acest liceu in care sunt acum nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru RoyalMan):

N-ai citit cu atentie raspunsul. La schimbarea profilului transferul se poate face doar in vacanta de vara si atunci se ia in considerare media de promovare a clasei.

| alessia5158 a răspuns:

Daca, prin transfer, schimbi profiului si/sau specializarea nu te vei putea transfera decat in vacanta de vara, nicidecum in cea intersemestriala--- nu permite legea (ROFUIP) care reglementeaza transferul elevilor!
In clasa a X-a, in vederea aprobarii transferului, trebuie ca media ta anuala corespunzatoare clasei a 9-a sa fie cel putin egala cu a ultimului promovat din clasa la care soliti transferul.

| RoyalMan explică:

Scuzati-ma, m-am grabit...corectez : "Cu ala pe care am scris la evaluarea nationala, sau cu cel din semestrul unu?" happy