| Iuliaaa0298 a întrebat:

Buna sunt clasa a opta si la anul o sa fiu a noua... imi place romana (am fost si la olimpiade si chiar am avut rezultate foarte bune), engleza o ador (vreau sa vorbesc engleza fluent) istoria imi place adica nu ma omor dupa ea dar nici nu o urasc, si m-am gandit la profilul filologie bilingv engleza. Matematica, fizica si biologia le urasc, doar chimia imi place cat de cat dar nu de ajuns incat sa ma duc pe real. Deci, vreau pareri despre profilul asta! Din experientele proprii sa mi spuneti cum e acolo. Greu, usor, frumos, obositor, etc. Si am inteles ca trebuie sa dau un fel de examen la engleza cam in perioada asta. De asemenea vreau sa stiu cum e examenul asta. Dificil, usor si unde se da? Cine il corecteaza? Profa mea de engleza o sa fie gen cea care ma asculta si corecteaza? Vreau sa stiu toate detaliile. Orice sfat aveti sa mi dati, va rog spuneti! Chiar am nevoie de incurajare si sfaturi. Mulțumeeesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| elenamaria11021 a răspuns:

De profilul filologie nu îți pot da detalii, pentru că nu știu.
Dar examenul la limba engleză despre care vorbesti cred că este bilingvul. Și eu l-am dat. Nu o să fie greu, avand în vedere îți place.
Bilingvul are 2 probe: orală și scrisă. La proba scrisă o să fie ca un mic test.
La proba orală, o să ți se dea un text și niște întrebări pe baza acestuia.Nu vei fi ascultată sau corectată de profesoara de la clasă, ci de alți profesori. Aceștia îți vor acorda un punctaj în funcție de vorbirea ta, exprimare etc. Punctajul se va cumula cu cel de la proba scrisă, și va rezulta o notă.
La mine, examenul s-a desfășurat într-un liceu din orașul meu. Probabil așa va fi și la tine. Ca să iei bilingvul, trebuie să iei peste 6.
Sfatul meu este să nu ai emoții, pentru ca nu o să fie greu. Și îți recomand să dai la profil cu bilingv pentru că o să te ajute enorm.

| Iuliaaa0298 explică (pentru elenamaria11021):

Multumesc mult pentru tot! Sper sa reusesc...

| elenamaria11021 a răspuns (pentru Iuliaaa0298):

Nu ai pentru ce. Multă baftă!