| Cesima a întrebat:

sunt clasa a8a, imi poate explica si mie cineva cum se numeste fiecare profil la liceu si in ce materii consta!
Urgent!
Funda!

Răspuns Câştigător
| Neo12 a răspuns:

Bună!
Eu sunt la filologie (uman) şi studiez: TIC
Geografie
Română
Desen/Muzică
Religie
Fizică (din a 11 a nu se mai face)
Antreprenorială (se face în a 10a, în a 11 a se face economie)
Istorie
Franceză
Ştiinţe socio-umane
Mate (din a 11 a nu mai fac)
Latină
Sport
Biologie (nu mai fac din a 11a)
Engleză
Chimie (nu mai fac din a 11a)
Poţi avea diverse opţionale, de exemplu eu am EPS(educaţie pentru sănătate).
La real (mate-info) se face şi TIC şi Informatică, fizica, biologia, chimia, matematica se fac până termini liceul şi poţi avea tot aşa diverse opţionale şi la profilu' ăsta.
Poţi da şi la economic, tehnologic, mecanică, teologic, sportiv.
La real poate fi şi ştiinţe, dar nu mai ştiu cum se numesc (oricum se pune accent pe bio-chimie)
La uman poţi da, dar alegi ştiinţe sociale care se bazează pe istorie...
Depinde ce vrei tu.
Informează-te mai mult pe net. Eu ţi-am zis de filologie şi mate-info pentru că astea aparţin liceului meu şi sunt mai bine informată.
Am în comuna mea şi liceu tehnologic, ştiu că se face practică (pe ăştia îi pune să lucreze în solar, urât, nu mi-ar plăcea. La ăsta tehnologic poţi fii la ştiinţe, mecanică.)
O zi bună!

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In mare ai vreo 3 profile.

mate info unde faci mate, info, fizica la greu
stiinte unde faci chimie, biologie mai mult,
si uman unde faci limbri straine, istorie, ceva mai multa romana.

mai sunt si profilurile de specialitate gen economic sau scolile profesionale