| pinkreason a întrebat:

happy sunt fata, am 14 ani.invat cat de cat bine la scoala dar uneori simt ca nu mai pot.ma simt singura.la scoala nu prea ma inteleg bine cu colegii. din pacate acolo, daca inveti mai bine esti considerat tocilar sau ratatul clasei. uneori mai fac glume proaste pe seama mea si nu stiu daca va puteti imagina cat de mult ma doare...am prietene dar simt ca nu ma ajuta si ca nu ma inteleg.sunt mult prea egoiste gandindu-se cum sa faca sa le fie cat mai bine. uneori inventez scuze ca sa nu ma duc la scoala si nu pentru ca nu mi place. din contra vreau sa invat cat mai multe lucruri si consider educatia cat mai importanta dar la noi la scoala nu e asa. uneori simt ca nu mai rezist, pur si simplu nu mai pot.simt ca am nevoie sa fiu inconjurata de oameni dar care sa aiba aceleasi principii ca si mine. vreau sfaturi :d si id-uri daca considerati ca am dreptate.

6 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Faptul ca tu intr-adevar vrei sa inveti si pui accent pe acest lucru, deja te face deosebita in ochii colegilor tai care sunt interesati de orice altceva in afara de scoala.Cu atat mai rau pentru ei,pentru ca acum e timpul potrivit sa invete, exact asa cum faci tu.Vor creste, vor termina taras grapis scoala si vor ingrosa randul ratatilor din aceasta tara.Degeaba atunci le va parea rau,va fi mult prea tarziu.Tu,in ochii lor esti exemplul clar a ceea ce ar trebui sa faca, dar pentru ca sunt lenesi si indolenti si prefera distractia si mistourile, nu le place aceasta lectie de moralitate si drum drept pe care le-o dai tu zilnic.Nu sunt capabili sa te aprecieze la adevarata ta valoare, ar vrea si ei sa fie ca tine dar pentru ca isi inteleg neputinta le e mai usor sa te urasca.Stiu cat de singura te simti printre ei,nici macar nu incerca sa ti-i apropii,nu ai pe cine.Ce sa faci? Inscrie-te la diverse cercuri,dans,teatru,handball,sah,ceva care chiar iti face placere,mergi la olimpiade,citeste mai mult,lucruri care iti plac,fii prietena cu profesorii tai,gaseste fete mai mari cu care sa poti vorbi, care au aceleasi preocupari ca tine, care sa te poata intelege si aprecia.Stiu ca sufletul tau are mare nevoie de dragoste, de prietenie, de comunicare.Gaseste-ti preocupari noi si vei gasi oameni noi.Ai curaj,nu toti oamenii sunt rai si iresponsabili.Din tot sufletul, iti doresc tot ce e mai bine pentru tine! Si continua-ti drumul, e cel mai bun!

| Dav7id a răspuns:

Of,stii traim intr-o lume care ti-ar scoate ochii numai din invidie de asta o fac pentru ca ei stiu ca nu sunt in stare sa se ridice la nivelul tau si stii ce te felicit pentru ca inveti bine eu te admir, imi pare rau ca te lasi afectata de niste oameni care nu merita nici sa le arunci ambalaju de la guma, nu esti apreciata la adevarata valoare nimeni nu mai e daca inveti esti prea tocilar geek etc. daca te dai pe langa ei peste maxim doua zile te vor lua in ras.Lumea e plina de neajunsuri si se gandesc ca punand raul pe seama ta ei vor masca defectele lor.Ai grija de tine

| YoungSteve a răspuns:

Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!

| thecat29 a răspuns:

Am trecut si eu prin asta si mi-am dat seama mai tarziu (poate prea tarziu) cum sta treaba. Liceul este un infern pentru copii in ziua de astazi fiindca exista atatea exemplare de persoane cu tupeu, fite, se cred buricul pamantului si se leg de persoane care nu sunt de anturajul lor cateodata din invidie fiindca sunt mai buni decat ei sau ii face pe ei mai puternici (in mintea lor cretina probabil) daca se leaga de unul mai slab. In fine in liceu se intampla multe si e bine sa stii ce sa faci sa nu cazi in plasa lor.

Cel mai bun sfat care ti-l pot da este sa fii total indiferenta fata de cei care nu stiu sa te aprecieze. Fi rece, dura daca este cazul si trateaza-i ca si cum ei sunt cu multe, multe clase sub tine, nu ca ar fi greu... poate ca unii chiar asa sunt. big grin

Fi de treaba si prietenoasa DOAR cu cine merita iar cu restul fi total nepasatoare fata de cei care nu stiu sa te aprecieze si mai ales fi INDEPENDENTA! Daca ceri ajutorul cuiva atunci dai dovada de slabiciune... daca reusesti sa te descurci singura folosind aceste arme impotriva lor atunci vei fi de neatins si in timp respectata. happy

Daca mai ai intrebari sau nelamuriri atunci poti sa ma contactezi pe id'ul the.cat29@yahoo.com si iti mai zic acolo. happy

Succes si nu uita. o fi naspa liceul dar macar e scurt. laughing

| monibarbi10 a răspuns:

Ai dreptate oamenii din ziua de astazi sunt foarte rai si egoisti si obraznici si in multe alte feluri asa mi se intamla si mie numai ca cu fetele de la scoala ma mai inteleg dar baietii nu stau de loc in banci dupa ce se suna si primim toti test si o dam in bara.Nu ai ce sa faci tu trebuie doar sa inveti cat mai bine si sa nu ii bagi in seama despre ce spun lasa-i pe ei sa ramana prosti.Cate o data o sa mai vina sa te intrebe cate ceva ce tu stii deja si ei nu si trebuie sa le spui sa asa si-or batut ei joc de tine asa nu ii razpunzi si tu.Pa bafta multa.

| MIRUNA_3089 a răspuns:

Muta-te la o scoala mai buna