| Anamaria99901 a întrebat:

Sunt fată, am 16 ani jumate și am o problema legată de sânii mei. Nu mi-au mai crescut de la 12 ani. Menstruația mi-a venit la 11 ani și sanii au început sa imi crească pe la 10 ani jumate, gen sa se umfle sfârcurile. Dar de la 12 ani de când am slăbit brusc multe kg, nu mi-au mai crescut sânii. Am făcut analize și sunt perfect sănătoasă, nu am nicio problema hormonală. In momentul de față am sânii cum ii aveam la 11 ani și nu mi-au crescut niciun pic de atunci. Am luat și anticoncepționale in urma cu câteva luni deoarece am dismenoree. Țin sa menționez ca la mine in familie toate au sânii mari. Verișoarei mele i-a venit ciclul la 14 ani și are sânii mult mai mari decât mine sad am tot sperat ca îmi vor creste pana in acest moment. M-am saturat sa fiu luată peste picior din cauza sânilor mei. Vreau sa fiu și eu ca alte fete de vârsta mea și sa port vara costum de baie fără să-mi fie rusine. Mama mea este in stare de orice ca sa ma ajute, chiar a zis ca o sa ma ducă să-mi pun implanturi mamare ca să scap de depresia pe care o am de 1 an încoace. Am fost și la psiholog și mi-a recomandat sa merg la psihiatru sa îmi dea pastile de depresie. Va rog sa nu ma judecați, trec printr-o perioada foarte grea. Poate unele fete/femei o sa ma înțeleagă prin ce trec. Spuneți-mi ce sa fac in aceasta privință. Chiar nu pot sa ma accept așa cum sunt. Simt ca înnebunesc! Va rog sa ma ajutați cu orice sfat, cum sa fac să-mi crească sânii și cum sa scap de depresie

12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare pereche de sâni este frumoasă în felul ei. Tot ce contează este să fie sănătoși.
Și eu am fost un timp complexată din același motiv, în adolescență, când singurul lucru pe care îl apreciam la mine era culoarea ochilor, iar restul îmi părea greșit. laughing Dar acum nu mai am nicio problemă cu asta, la nivel psihic vorbesc... Un motiv este acela că pot purta și o bluză ușor decoltată fără să arate vulgar. Dacă într-o zi, din motive diverse, să zicem că vrei să ți se vadă ușor mai mari, pentru asta s-au inventat sutienele push-up... Dar să știi că feminitatea nu stă în mărimea sânilor, nici pe departe!
Unele femei cu sânii mari experimentează dureri de spate din cauza acestora, din păcate.
În plus, sânii mici nu prea se lasă și, astfel, rămân frumoși ca în tinerețe mai mult timp... Să nu mai vorbim de faptul că unii bărbați îi apreciază mai mult pe cei mici, unii. De asemenea, sânii mai mici au mai puțin țesut adipos, iar asta îi face mai sensibili, în sensul bun...winking
Deci... Bucură-te că ai sânii mici și nu mai fi complexată pe tema asta! happy

| Anamaria99901 explică (pentru anonim_4396):

Am tot purtat sutiene cu push up din ăla mare. Mi-am băgat și șosete in sutien in ultimul timp. Sa nu mai zic ca uneori purtam 2 sutiene in același timp. Nu am cum sa ma bucur din moment ce n-am absolut nimic acolo. Nici măcar sâni mici nu pot sa ii numesc. Sunt la fel ca un băiat in zona pieptului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Anamaria99901):

Înțeleg... Totuși, sfatul meu este să nu te grăbești cu implanturile. De fapt, nici nu știu dacă se pot pune până la 18 ani.
Sânii tăi au nevoie de timp să mai crească, nu îi grăbi... big grin
Dacă te ajută cu ceva, mie mi-a venit m... prima oară la aproape 12 ani, dar sânii mi-au crescut cred că după 17 ani în mod vizibil. Asta ca o încurajare pentru tine...

| Emiluner a răspuns:

Pai lasa-ma să zic ceva. Eu am 13 ani și lumea (printre care și băieți, spun că am sânii mari! Și sunt luată peste picior pentru chestia asta! Și uite concluzia! Ori ca ai sânii mici, lumea te judeca ca sunt prea mici și nu se uita baietii la tine, ori ca ii ai prea mari, și după te face lumea curva, sau zici ca ai mingi de baschet, mie acum imi e și rușine să ies cu maieuri pe mine ca să nu zică lumea ce sani mari am la 13 ani

| Emiluner a răspuns (pentru Emiluner):

Iar părerea mea ar fi să te doara în cot, dacă ii ai mari sau mici, ca toată lumea te va judeca în orice fel ii ai,

| Anamaria99901 explică (pentru Emiluner):

Sincer mai bine sa ai sânii mari decât mici. N-ai idee ce nașpa este ai sâni mici, adică niște "bube" in loc de sâni. Și ție nu ar trebui să-ți fie rusine ca ai sânii mari, Ba din contra, arata-i! Altele își arată și sânii cu push up și nu le este rusine

| Anamaria99901 explică (pentru Emiluner):

Faza este ca pe mine nu prea ma interesează ce zice lumea. Nu mă simt eu bine fără sâni sad

| Alina28092000 a răspuns (pentru Anamaria99901):

De la 15 mi-au crescut sanii extrem de mult. Erau foarte mici, insa acum, doamne parca nu ii mai suport mi se par enormi ( eu avand 1m55 neh). Ei fiind mari, te doare spatele ingrozitor, iar cand alergi te doare foarte tare. + ca cateodata e greu cu hainele, camasile.Mi-as fi dorit sa ii am putin mai mici avand in vedere inaltimea mea. Fiecare este asa cum a fost creat. Suntem diferiti dar nu inseamna ca suntem urati happy. Daca s-ar fi putut ti-as fi dat de la mine lol. In fine poate vor creste, si daca tot nu cresc si nu iti este bine un pielea ta vei putea face o marire.

| Anamaria99901 explică (pentru Alina28092000):

Sincer, nu ma ajuta cu nimic comentariul tau. M-am saturat sa aud de multe ori ca vor creste, ca fiecare suntem diferite, ca trebuie sa am răbdare, etc. Oricum apreciez ca ai încercat sa ma ajuți

| Emiluner a răspuns (pentru Anamaria99901):

Și... Chiar ai chef sa iti pui implanturi? Serios? Mai bine m-ai așteaptă până la 18 ani și după dacă tot mici sunt puneti, dacă tot iti doresti atât de mult, ca după sa nu te trezești la 17-18 ca iti cresc repede)

| Emiluner a răspuns (pentru Anamaria99901):

Să îi arat? și după la școală ma face lumea curva și se ia de mine ca am 13 ani, unii au început să ma porecleze,, fata cu sânii mari"nici nu imi spun pe nume măcar

| Sofer a răspuns:

Ce vârstă ai? Pana la vârsta de 24 de ani o sa ai și tu sânii mai mari puțin.