| maria25s a întrebat:

Mă confrunt cu o problemă. Și as avea nevoie de un sfat, să îmi spuneți ce ar trebui sa fac. Eu am 15 ani și am 1.60 si 42 de kilograme, sunt fată. Și îmi fac griji de mărimea sanilor. De la 12 ani de când au început să crească, așa au rămas.
Ciclul menstrual mi-a venit de la 13 ani. Celelalte colege de vârsta mea au sânii mai mari decât mine, chiar și cele mai micuțe. Îmi fac griji ca vor rămâne așa. Ce ar trebui să fac?
Exista șanse sa nu ma mai dezvolt?

Răspuns Câştigător
| andreidmbm a răspuns:

Dimensiunea sanilor este strict proportionala cu dimensiunile corpului tau. Pe langa asta, organismul tau pare a se dezvolta normal. Intr-o oarecare masura, in ziua de azi exista unele persoane care, datorita alimentatiei proaste in exces (McDonalds, PizzaHut etc.) se dezvolta ceva mai repede decat celelalte persoane. Nu iti face griji, sanii vor mai creste, dar trebuie sa ai rabdare. Probabil tu vei fi acea fata care la 25 de ani va arata de 18, pe cand colegele tale la 20 de ani vor arata de 45 happy

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa cum stii, tu esti sub-ponderala, adica foarte slaba, sub limita normala, de aceea nu ai sani.
La 15 ani si 1.60m ar trebui sa ai 48-50 kg

Din pacate, fieacre copil se ddezvolta diferit, conform mostenirii genetice de la parinti dar si depinzand de mancarea pe care o mananca zilnic.
Ar trebuii sa pui mana serios pe hrana si sa mananci fiindca fiind atat de salba nu au cum sa-ti creasca sanii.

Oricum, nu-i nici o graba sau problema daca nu ai sani, ca la anisorii astia nu vrei sa ai copii, ca sa-i alaptezi, nu?

| maria25s explică (pentru Violleta2022):

Și ce ar trebui sa mănânc ca să mă îngraș?

| Violleta2022 a răspuns (pentru maria25s):

Ceea ce mananci acum, dar in cantitate dubla.

| VoidEternal a răspuns:

Sunt șanse foarte mici să nu mai crească deloc după 15 ani.
Ce ar trebui să NU faci tu, este să încerci să te îngrași doar pentru a avea sâni mai mari. Nu merita. Lasă-ți corpul să se dezvolte în ritmul lui, nu-l forța și încearcă să nu te simți complexată din cauza asta. Nu ai motive.