| anonim_4396 a întrebat:

Buna, sunt fata si am o relatie cu un baiat. Totul merge perfect, el fiind un baiat de nota 10. Foarte atent la mine, dragut, amuzant, cum si-ar dori orice fata probabil iar eu tin la el enorm de mult. As avea insa nevoie de o parere din partea voastra. sad de vreo doua saptamani am niste ganduri foarte ciudate..simt ca parca VREAU sa se intample ceva negativ in relatia mea cu el, vreau sa rog o prietena sa se dea la el si sper ca va ceda avansurilor ca sa pot incepe o cearta. Uneori stau si imi imaginez scenarii in care el se vede pe ascuns cu fosta lui prietena iar eu aflu si inchei cu el; scenarii la care ma gandesc cu placere uneorisad De ce am aceste ganduri? El nu a facut nimic care sa ma faca sa imi pierd increderea iar eu il iubesc. De ce ma gandesc cu admiratie la despartire si scandaluri si drame? sad

2 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Eh... nu-i nimic grav, esti doar psihopata.

| Eireann a răspuns:

Eu vad 3 variante:
1. Stii termenul "drama queen"? E o persoana care nu e fericita decat cand are scandal la usa si panarama pe balcon. A
intervenit monotonia poate si nu stii alte variante sa te distrezi.
2. Alta varianta e un fel de sindrom Munchausen - e o boala psihica in care o persoana se preface ca e bolnava (sau iau medicamente si chiar isi provoaca o boala) pentru a primi atentie si compasiune de la cadrele medicale. Tu poate vrei sa provoci o despartire ca sa primesti atentie si compasiune de la prietenele tale, parinti, etc - tutror le este mila de o fata inselata.
3. Poate ca la nivel subconstient tu nu crezi ca meriti sa fii fericita sau nu crezi ca il meriti pe el si iti sabotezi relatia.