| SkyTheLimit a întrebat:

happy
Sunt intr-o relatie cu o fata de 9 luni si predomina o mare mare problema, "Gelozia" nu stiu cum sa zic dar e ceva foarte grav, la inceput a fost altfel, abia am cunoscut-o credeam tot ce-mi spune si fiind prima relatie m-am "deschis" in fata ei si nu i-am ascuns absolut nimic(Greseala enorma) am fost mai sincer cu ea decat cu propia mama ii ziceam absolut TOT si sunt baiat..La inceput a fost frumos, un pic gelos, dar numai un pic.a trecut timpul si am aflat unele si altele si am inceput sa o trag de limba si pe ea si pe prietenele ei si am descoperit multe, multe minciuni de toate felurile, Asta m-a distrus, cand am vazut cate minciuni si cate lucruri mi-a ascuns 1. mi-am pierdut increderea in ea 80% si Am devenit gelos 100%, pur si simplu Gelozia imi sta in gat, nu stiu ce sa fac nu mai suport, ea nu va fi Sincera niciodata chiar daca o iubesc foarte mult si am facut multe sacriicii, chiar si ea ma iubeste si a facut multe sacrificii si cand am intrebat-o de ce ma minte a zis "Sa nu te supar", asta m-a suparat cel mai tare.O iubesc si o despartire ar fi ca un glont in piept si peste rana se toarna sare cu zeama de lamaie si aplicata o presiune foarte mare, intr-un cuvant mi-as pierde rostul nu as mai avea ce face, Eu sunt mai nolife, Adica mai mult stau in casa doar prin curte mai ies ca pe afara nu-s copii sub nici o forma..Nu stiu ar fi dezastru o despartire, Vreau doar...sa Incerc(chiar daca nu voi reusii niciodata) sa o fac sa fie la fel de deschisa ca si mine si, cel mai important, Sa scap de Gelozie, imi mananca zilele gelozia, pentru mine este o fata foarte frumoasa si arata si bine(forme) si sunt super gelos, chiar si cand e cu mine si trece un baiat, ma uit la ea si imi imaginez in gand ca se gandeste la el cum ar vrea sa se culce cu el chestii( stiu minte de copil) Dar nu stiu ce sa fac sa scap de gelozie o urasc, nici macar daca sunt cu o fata nu pot nici sa ma gandesc sa ma dau la ea sau ceva de genu ma gandesc numai la prietena mea :/ Ce sa fac sa scap de Gelozie? sad

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Povestea ta e indentica cu a mea,si eu am fost exact ca tine, i tot dateam sanse sperand la o minune, pe zi ce trece imi pierdeam increderea in ea,te inteleg a fost prima iubire ai crezut complet in ea,din pacate aceste persoane nu se schimba, chiar daca tu ti-ai pierdut increderea la orice minciuna mica te va durea foarte mult, eu unu i-am dat o pauza ca apoi sa vad ca ma inseala cu un fost bun prieten asta e,in ziua de azi incredere nu poti avea in nimeni man sincer isi spun, iar cu gelozia nu poti trai, ea vezi nu te inseala cu vreunu? fetelor nu le plac baieti cuminti si badboys sa stii pe viitor, nu le place sinceritatea, sa fi deschis cu ele nu, le place sa te folosesti de ele apoi pa, asta mergi inainte

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Increderea vine cu timpul. In legatura cu ea, trebuie sa vorbiti odata calm si deschis si sa-i spui ca nu poti sa suporti minciuna, de orice fel si ca n-o sa mai poti avea deloc incredere in ea daca continua asa. Spune-i sa fie in totalitate sincera cu tine, asa cum esti si tu cu ea.
Succes!

| SkyTheLimit explică (pentru Adry05):

Am mai discutat si mi-a promis de multe ori ca se va schimba, dar in zadar...M-am deschis prea repede, si aici se vede lipsa de experienta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiinta omeneasca are diferite emotii puternice dintre care dragostea e cel mai cel. Normal ca exista in orice relatie momente de gelozie dar o sa poti sa treci peste daca o sa fii cel mai bun pentru iubita ta... pe scurt sa fii mereu inventiv sa o faci mereu sa se indragosteasca de tine... poate ca ea ti a ascuns lucruri doar ca sa nu te raneasca pentru ca te iubeste asa ca intelege-o si vorbiti amandoi sa vedeti unde ati gresit in relatie. dupa ce veti descoperii ruptura, veti putea fi ca la inceput. asa de profund indragostiti

| Sfatosul2012 a răspuns:

Pai daca esti gelos nu stiu trebuie sa incerci sa te vindeci. Cred ca la tine a declansat tot faptul ca ai aflat ca te minte. Dar cred ca nu e bine sa mai continuati impreuna pnetru ca ar fi destul de rau sa aveti asa o relatie in care tu esti asa de gelos nu te vei putea bucura de nimic.