| XyYx a întrebat:

De ce nu mai pot avea incredere in nimeni? De ce sunt tot timpul suspicioasa? In fosta relatie fostul prieten m-a ranit atat de tare incat acum nu mai pot avea incredere in nimeni. Cum pot trece peste asta? Peste aceasta neincredere si peste aceste ganduri ce imi invadeaza mintea si inima? Am o relatie de cateva luni, il iubesc din tot sufletul, ma iubeste, insa in mintea mea au loc scenarii care imi fac rau. Cand vorbesc cu el, imi spune ce face, unde este si ca ma iubeste, ma calmez. Insa peste ceva timp incep sa imi fac scenarii ca poate ma minte, ca poate mai vorbeste cu alta, si desi eu stiu ca nu este asa, in subconstientul meu au loc diverse inventii. Imi e frica sa nu mai fiu mintita, sa nu mai fiu inselata, pentru ca am pus suflet in tot si simt ca sunt prea stresanta, prea geloasa, imi vine sa il caut tot timpul, sa stiu in permanenta absolut tot ce face, si nu vreau sa mai fiu asa pentru ca il voi indeparta de mine. Cum sa fac sa imi recapat increderea? Nu mai vreau sa imi imaginez fel si fel de chestii, orice vorba pe care mi-o spune o intorc pe toate partile, si desi imi spune adevarul eu reusesc si gasesc ceva negativ in ORICE. As dori cateva sfaturi daca se poate. Stiu perfect ca in dragoste gelozia si neincrederea nu isi au rostul, cand iubesti trebuie sa crezi in cel de langa tine, dar nu mai pot sa nu fiu suspicioasa, fostul mi-a terminat psihicul si nu ma mai pot controla. Am aproape 22 de ani daca are vreo importanta, insa cred ca ma comport ca o copila de 16 ani

Răspuns Câştigător
| IloveME a răspuns:

Jur ca citesc ceea ce simti si ma regasesc pe mine acum un an si ceva!
Fostul m-a folosit si m-a inselat la toate colturile! ceva nornal sa nu mai ai incredere in tine,in propriile forte! te uiti in oglinda si niciodata nu vei putea spune cea mai draguta ci doar una in plus!
Cand cat de cat treci peste aste,reusesti sa incepi o relatie cu un baiat care te iubeste te merita si vrea sa fi pintesa din viata lui. dracushorii din capusorl tau nu-ti dau pace! incepi sa te injosesti,sa fi neputincioasa si odata cu sentimentele incepe gelozia! odata cu gelozia,dorinta de a proteja! ( pana aici suntem egale,sper ca relatia mea sa-ti serveasca drept sfat)
Am inceercat sa vorbesc de atatea ori cu prietenul meu,sa-i explic situatia,sa-i explic prin ce am trecut,cum sa simt si cum vad lucrurile! la inceput parea calm, ca ma intelege, dar cu timpul se enerva si a ajuns chiar sa tipe la mine " ok! fostul a fost nesimtit! eu incerc sa te fac sa te simti perfecta, de ce trebuie sa mi se sparga mie oalele in cap?"
Parca acum il aud, il iubesc si pentru nimic in lume nu vreau sa- l pierd trebuie sa fac ceva sa ma controlez.gelozia ne va indeparta! incercam, dar reuseam si cat 2-3 saptamani maxim si iar o reluam,certuri,gelozi,,,,nu se mai putea asa!
Intr-o zi mi-a spus ca asa nu se mai poate ca vrea un timp liber sa se gandesca! normal cand un baiat iti cere timp inseamna ca s-a terrminat! ciudat ca noi ne-am intalnit intr-o joi ( clar ne-am certat si atunci) si el doar vineri ma
lasa-se!
Crede-am ca s-a terminat,incercam sa nu mai vorbesc cu el la telefon. daca ma simte-am rau ii spune-am printr-un msj,ma suna si plange-am amandoi la telefon! sambata seara a venit la discoteca unde lucram (l-am evitat cat am putut) iar spre dimineata,cand am terminat munca m-a sunat si ne-am intalnit!
Am vorbit si mi-a spus ca trebuie sa ma schimb,ne iubit si nu are rost sa ne certam din prostii ( era prima data cand auzeam din gura lui cuvantul te iubesc)
De atunci,imi spunea tot ce face, m-a ajutat sa-mi recapat increderea in mine! in ceea ce sunt si cum arat!
Da e adevarat ca o fosta relatie te distruge psihic, dar trebuie sa ai persoana indicata sa te ajute sa treci peste! vorbeste cu el explica-i prin ceea ce treci, spune-i cat de mult il iubesti si cata nevoie ai de ajutorul lui! cuvintele te ajuta mult!
Sper ca te-am ajutat si daca ai vreo neintelegere, poti apela la mine linistita!
Succes si imi doresc din suflet sa-ti revi si tu! nu merita sa fim noi cele cu morala la pamant cand ei si-au batut joc!

| XyYx explică (pentru IloveME):

Exact asa sunt eu acum! Nu am deloc incredere in mine! Ma uit in oglinda si pur si simplu mi se pare ca sunt o fata obisnuita si ca sunt foarte multe fete mult mai frumoase decat mine.
Am impresia ca intr-o zi prietenul meu se va plictisi de mine, ca nu ii va mai placea de mine. Chestiile astea se petrec doar in mintea mea, atunci cand nu am ce face stau si ma gandesc asa la lucruri ce se pot petrece in viitor.

Pana sa fiu impreuna cu actualul meu prieten 1 an si ceva nu am mai stat cu niciun baiat, si chiar imi trecuse, nu mai simteam nimic pentru fostul, simteam ca ma vindecasem, ma simteam foarte ok. Apoi am inceput sa vorbesc cu Andrei pe care il cunosc de cand eram mai mici insa acum ne-am apropiat, il stiu ca e un baiat foarte de treaba, a avut o relatie de 6 ani cu o fata, el chiar nu e genul care sa insele, e genul care e fidel unei fete.
Cu timpul m-am indragostit de el, de felul lui de a fi, am vorbit cu el, i-am explicat cum a stat treaba cu fosta relatie si m-a inteles. Mi-a zis ca el nu e ca fostul, ca nu ar fi in stare sa isi bata joc de mine, pentru ca nu e genul si sa incerc sa nu mai fac comparatie intre el si fostul.

Totul a fost ok, am inceput sa am incredere in el, am facut dragoste, totul a fost minunat. Nu ma indoiam absolut deloc de el, nu imi faceam niciun scenariu. Dupa un timp, parca am inceput sa o iau razna, el se poarta la fel de frumos ca si inainte, nu s-a schimbat nimic la el, insa pe mine parca nu ma mai multumeste nimic.

Cand imi spune ca ma iubeste simt ca asa e, si stiu, insa ceva in mintea mea imi spune: "Daca nu e asa? daca face asa doar la misto?". Eu am vorbit de multe ori cu el pe tema asta si mi-a zis de nenumarate ori ca nu ar avea de ce sa faca misto, iar eu ii tot ziceam ca "daca vrei doar sa te culci cu mine". De multe ori mi-a zis ca il deranjeaza faptul ca il intreb mereu chestia asta, pentru ca in primul rand nu e genul care sa faca asa si in al doilea rand daca era asa poate nu se mai purta la fel de frumos ca si inainte.

Nu stiu ce sa mai fac, sunt foarte stresata, pe de o parte il cunosc si stiu cum e el, insa pe de alta parte mintea mea produce fel si fel de scenarii care imi fac rau. Daca nu imi raspunde la telefon cand il sun ma agit si fac niste crize si imi imaginez ca cine stie ce face, pe unde e si cu cine, insa cand ma suna si imi explica ma linistesc si imi dau seama ca a fost o prostie ceea ce am gandit eu.

Vreau sa ma schimb, pentru ca imi fac rau singura, dar nu stiu cum, nu pot sad. Ne iubim mult insa daca eu ma mai port asa copilareste si il tot iau la intrebari il voi indeparta.

Si pe de alta parte ma tem ca nu cumva sa se mai impace cu fosta, avand in vedere ca au stat atata timp impreuna. El mi-a zis ca nu mai merge ca nu mai sunt compatibili si ca nu se mai inteleg si ca nu s-ar mai impaca cu ea fiindca acum sunt si eu si ma iubeste foarte mult, insa ei au ramas in relatii bune, si ma enerveaza la maxim si chestia asta. sad

Eu iti multumesc din suflet pentru ca mi-ai relatat povestea ta, imi e de mare ajutor sa stiu ca mai exista cineva ca mine, care a trecut prin aceleasi chestii. Prietenele mele nu ma inteleg deoarece nu au trecut prin asa ceva, si in plus ele nu sunt asa posesive si geloase ca si mine.
Iti multumesc inca o data din tot sufletul. :*:*

| IloveME a răspuns (pentru XyYx):

Iti jur ca te inteleg perfect! deci prin ceea ce treci tu, am trecut si eu acum un an si ceva!
Nu stiu,, cred ca ii mai mult de tine ca sa-ti revii (niciodata nu va fi 100%)!
Vorbim,de autoestima! incearca sa te aranjezi mereu,iar atunci cand te uiti in oglinda sa spui in sinea ta,da sunt eu si sunt perfecta cu un zambet larg!
Incearca sa crezi in ceea ce spune,si in cuvintele lui! e greu stiu dar incearca,nu te da batuta! meriti sa treci peste! eu pana nu m-am mutat impreuna cu prietenul meu,jur iesea pe usa si imi imaginam ca merge la alta!
Dar incetul cu incetul,a incercat sa-mi explice viata lui ( sunt prima relatie serioasa, aaa si ne vom casatori la anul:X) cum erra cu fetele, cum era el in general ( la mine era ceva normal sa nu cred in cuvintele lui, eu nu stiam urma sa aflu mai tarziu, ca el avea prietena si dupa o luna ce m-a cunoscut pe mine a lasat-o.cine imi garanta mie ca nu va face si cu mine la fel?)
Nu stiu,pe o parte m-a ajutat si el foarte mult sa-mi revin, nu mai iesea cu prietenii sau daca iesea mergeam si eu cu el. discotecile le-am rarit!
Cat despre mine, niciodata nu ies din casa nemachiata,, ma imbrac bine! incerc sa-mi tin barbatul langa mine, incerc sa-l fac sa fie mandru de ceea c are langa el!
Mult succes si sper ca te-am ajutat! pupici

| XyYx explică (pentru IloveME):

Iti multumesc foarte mult pentru sfaturi! Nici nu stii cat de mult ma ajuta. Voi face tot posibilul sa am mai multa incredere atat in el cat si in mine. Mult succes si tie in tot ceea ce iti doresti sa realizezi! :*:*

| IloveME a răspuns (pentru XyYx):

Deci chiar as vrea sa peste ceva timp sa ne auzim de bine! iti doresc toate cele bune tie si relatiei tale!

10 răspunsuri:
| IloveME a răspuns:

Jur ca citesc ceea ce simti si ma regasesc pe mine acum un an si ceva!
Fostul m-a folosit si m-a inselat la toate colturile! ceva normal sa nu mai ai incredere in tine,in propriile forte! te uiti in oglinda si niciodata nu vei putea spune cea mai draguta ci doar una in plus!
Cand cat de cat treci peste aste,reusesti sa incepi o relatie cu un baiat care te iubeste te merita si vrea sa fi pintesa din viata lui. dracushorii din capusorl tau nu-ti dau pace! incepi sa te injosesti,sa fi neputincioasa si odata cu sentimentele incepe gelozia! odata cu gelozia,dorinta de a proteja! ( pana aici suntem egale,sper ca relatia mea sa-ti serveasca drept sfat)
Am inceercat sa vorbesc de atatea ori cu prietenul meu,sa-i explic situatia,sa-i explic prin ce am trecut,cum sa simt si cum vad lucrurile! la inceput parea calm, ca ma intelege, dar cu timpul se enerva si a ajuns chiar sa tipe la mine " ok! fostul a fost nesimtit! eu incerc sa te fac sa te simti perfecta, de ce trebuie sa mi se sparga mie oalele in cap?"
Parca acum il aud, il iubesc si pentru nimic in lume nu vreau sa- l pierd trebuie sa fac ceva sa ma controlez.gelozia ne va indeparta! incercam, dar reuseam si cat 2-3 saptamani maxim si iar o reluam,certuri,gelozi,,,,nu se mai putea asa!
Intr-o zi mi-a spus ca asa nu se mai poate ca vrea un timp liber sa se gandesca! normal cand un baiat iti cere timp inseamna ca s-a terrminat! ciudat ca noi ne-am intalnit intr-o joi ( clar ne-am certat si atunci) si el doar vineri ma
lasa-se!
Crede-am ca s-a terminat,incercam sa nu mai vorbesc cu el la telefon. daca ma simte-am rau ii spune-am printr-un msj,ma suna si plange-am amandoi la telefon! sambata seara a venit la discoteca unde lucram (l-am evitat cat am putut) iar spre dimineata,cand am terminat munca m-a sunat si ne-am intalnit!
Am vorbit si mi-a spus ca trebuie sa ma schimb,ne iubit si nu are rost sa ne certam din prostii ( era prima data cand auzeam din gura lui cuvantul te iubesc)
De atunci,imi spunea tot ce face, m-a ajutat sa-mi recapat increderea in mine! in ceea ce sunt si cum arat!
Da e adevarat ca o fosta relatie te distruge psihic, dar trebuie sa ai persoana indicata sa te ajute sa treci peste! vorbeste cu el explica-i prin ceea ce treci, spune-i cat de mult il iubesti si cata nevoie ai de ajutorul lui! cuvintele te ajuta mult!
Sper ca te-am ajutat si daca ai vreo neintelegere, poti apela la mine linistita!
Succes si imi doresc din suflet sa-ti revi si tu! nu merita sa fim noi cele cu morala la pamant cand ei si-au batut joc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E mult mai bine sa calculezi inainte de 10 ori cat fac 5+5 decat odata si sa te frigi iar, gelozia trebuie sa fie in medie de 5% si neincrederea trebuie sa fie doar pe perioada testului care trebuie sa fie de cel putin 3 luni de zile, ai sa vezi ca o sa-ti gasesti sufletul pereche numai ca nu trebuie sa disperi. Ai pus prea mult suflet de la inceput in vechia relatie si din cauza asta ai aceasta temere, cauta sa-ti stapanesti sentimentele si sa nu arati celuilalt ce este in sufletul tau, neincredere sau iubire

| Liliana1981 a răspuns:

E bine ca esti constienta ca o sa-l pierzi. Pentru ca asta se va intampla. La un momentdat o sa se sature de gelozia si suspiciunile tale. Si ma intreb din moment ce stii toate astea de ce nu incerci sa te schimbi, sa nu mai rastalmacesti totul. Fiecare om are nevoie de putin spatiu, de libertate, de incredere. Daca nu i le poti oferi mai bine lasa-l acum, nu-l mai chinui si pe el. Nu el e vinovat de ce ti-a facut fostul.

Răspuns utilizator avertizat
| BlackCinnamon a răspuns:

Ciudat, chiar credeam ca nu voi gasi niciodata o persoana ca mine la capitolul acesta laughing. serios imi semeni perfect, cu toate aceste filmulete din cap si. absolut tot. Dupa parerea mea, ele apar pentru ca din cauza experientelor din trecut, am invatat fara sa vrem, si fara sa fie ceva bun de invatat, ca nimic nu e ceea ce pare. ei bine nu se aplica in toate cazurile dar pentru noi e prea tarziu sa mai credem altceva pentru ca ne'a intrat ca si un instinct in creier. o sa-ti spun sincer. ca eu nu am avut ce sa fac, si exact din cauza chestiilor astora m-am despartit de prietena mea acum 2 saptamani, dupa ce am fost cu ea mai mult de un an. nu mai gandi asa, o sa iti intunece mintea si o sa ajungi ca mine, nici nu vrei sa stii cum ma simt mai ales cand ma gandesc ca puteam sa tac, si totul sa fie bine, pentru ca desi stiam ca nu e asa, eu tot o bateam la cap cu ce credeam, stii de ce facem asta? ca sa auzim cealalta persoana cum ne contrazice, chiar daca exageram si mai mult le'o intoarcem noi pe a lor. inainte sa fie prea tarziu si sa regreti, gaseste'ti o zi mai buna de'a voastra si spune'i sa nu'si faca griji cand mai faci asa, cat despre tine, e simplu, pretuieste fiecare secunda si fiecare detaliu legat de el, si o sa vezi ca toate chestiile mici si mari contrazic ce crezi tu, mult succes :d.

| XyYx explică (pentru BlackCinnamon):

Nu mai vreau sa mai gandesc asa, insa aceste ganduri imi vin involuntar, mai ales atunci cand il sun si nu imi raspunde, imi fac fel si fel de idei. Stiu ca nu e bine, pentru ca ma consum singura cu aceste filmulete imaginare, insa imi e foarte greu sa ma controlez.
Asa cum ai zis si tu, din cauza experientelor trecute apare aceasta teama si neincredere care cu greu poate fi invinsa.
Eu iti multumesc foarte mult pentru sfaturi, o sa fac tot posibilul sa fie totul bine si sa nu distrug aceasta relatie happy