| AliceFirea a întrebat:

Sunt impreuna cam de 3 luni cu un tip; am avut cateva certuri in ultimul timp, si din cauza parintilor, cat si a prietenilor.Parintii nu il accepta fiindca este de etnie roma si nu are o munca deloc curata, dar prietenii (unii dintre ei) tot ne baga bete in roate.Ne cunoastem de mai bine de 2 ani, dar in ultima vreme am avut o altfel de prietenie, pana am ajuns sa fim intr o asa zisa relatie.Am zis sa facem o pauza,sa vad cum imi este fara el, ce i drept nu mi e asa usor fiindca sunt super atasata si tin la el, parintii ma tot bat la cap sa il las ca nu o sa am viitor langa el si tot felul de chestii.Acum cateva ore am vorbit cu el, mi-a si plans in telefon ca el nu poate asa si s-a atasat mult de mine.Chiar nu stiu ce sa fac fiindca inca sunt mica,chiar daca mai am putin si devin majora,mai am un BAC de dat si luat,o facultate de facut, am atatea si nu stiu ce sa fac, nu vreau sa mi dezamagesc parintii dar nici fara el nu vreau sa raman.Fiindca in ciuda lucrurilor ce le face mi-a demonstrat ca langa mine e altfel...

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Un vechi proverb romanesc zice asa :"spune-mi cu cine te insotesti, ca sa-ti spun cine esti"!
Daca-i patrunzi intelesul, fa ceea ce este rational sa faci!--- cu atat mai mult, cu cat lasi sa se inteleaga ca are o munca care nu-i deloc "curata"!
Cu alte cuvinte, parintii au dreptate!--- o astfel de relatie iti va amprenta viitorul.