| Pity_1922 a întrebat:

Buna sunt in clasa a 8a si va rog sa-mi spuneti ce poti face mai departe dupa ce faci un profil de matematica-informatica sau filolologie sau stiinte sociale. Daca aveti mai multe informatii si despre alte profiluri va rog sa le mentionati. Dau fundita :*

Răspuns Câştigător
| Dhyd a răspuns:

In general, elevii nu se mai ghideaza dupa ce fac in liceu pentru a urma o facultate tocmai pentru ca pe parcursul celor 4 ani, se schimba. Depinde de profesorii pe care ii ai, de ceea ce iti insufla, de cat de implicat esti in alte activitati ( de ex, intri intr-un ONG, asociatie ceva si iti dai seama ca desi esti la mate-info/filo.tu vrei sa continui pe latura asta, cu proiecte, interactiuni etc ). Cunosc foarte multe persoane care au fost la filo si au terminat o facultate in domeniul stiintelor politice ( unde poti da admitere la economie ), la ase sau la medicina. In general, foarte putini se gandesc cu mult inainte ce vor sa urmeze dar la fel, am multe exemple in care se pregatesc 2 ani cu meditatii la chimie, biologie ( pentru medicina ) si apoi se gandesc : nu vreau sa imi petrec 7 ani din viata in fac etc. Mentalitatea umana se schimba si este extrem de influentabila. In plus, nu stii ce meserii o sa se caute peste 4-5 ani. Acum, sa iti spun cate ceva despre ce poti sa faci :
-filologie - mi se pare ca ofera oportunitati variate : poti studia : jurnalism, litere, limbi straine, drept, stiinte politice, relatii publice, turism, administratie publica
-mate-info - poti avea o cariera ca programator, economist, in marketing...
-stiinte sociale sickpoti aborda cu usurinta facultatile de profil : asistenta sociala, psihologie, sociologie sau chiar fac de stiinte socio-umane care le include pe toate.

Ti-am spus, nu te obliga nimeni sa dai la cele mentionate mai sus daca termini un anumit profil. Pentru liceu consider ca trebuie sa iti analizezi un pic abilitatile si capacitatile si sa vezi cam ce pe ce latura ai vrea sa mergi ( gen iti place matematica sau vrei sa scapi de ea etc. ) pentru ca cu siguranta pana vei termina tu liceul se vor ivi o serie de noi oportunitati. Daca mai ai vreo intrebare, astept un mesaj ceva.

1 răspuns:
| LoveMadScience a răspuns:

Hey Dhyd de ce ai o parere atat de proasta despre profilul stiinte sociale? Te rog sa-mi raspunzi ma intereseaza orice opinie cu privire la acest profil. Ms anticipatwinking