| Luminitzalove a întrebat:

De curand am terminat clasa a 8-a si as vrea sa stiu ce meserie as putea sa practic daca fac unul din aceste profiluri: Matematica-Informatica, Stiinte ale Naturii, Stiinte Sociale, Filologie, Economie. Dau funda celui sau celei ce ma ajuta cel mai mult. Va rog raspunsuri cat mai rapide si mai explicite.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mate info aproape orice.
stiinte ale naturii de la medicina pana la chimist, biolog, farmacist etc
stiinte sociale si filologie - jurnalism, drept si alte meserii de genu ce implica comunicare in general.
economie cred ca e clar.

Oricum facultatea conteaza cel mai mult in alegerea meseriei. Pe scurt vrei o meseria care implica mate, fizica info te duci la mate infor, daca nu nu prea conteaza.

5 răspunsuri:
| zumzyzumzy a răspuns:

Poti merge la profil real, pentru ca dupa liceu poti merge la ce facultate vrei

| saraimiestenumele a răspuns:

Buna. matematica - informatica = contabil, notar, prof de mate, expert it, arhitect
stiinte ale naturii : chimist, farmacist, prof. de bio,
filologie: aici se discuta de foarte multe chestii. este limba romana si tot ce tine legat de ea de la profesoara pana la lecturist, invatator, etc
economie : e cam la fel ca la mate -info. Sper ca te-am ajutat :*

| Hugs12345 a răspuns:

Acum ai terminat clasa a VIII-a, unde ai intrat? happy