| Dary27 a întrebat:

Sunt în clasa a opta ( deși încă nu am început anul școlar) și mă gândesc deja la ce liceu să dau... Cel mai tare mă atrage liceul militar, iar dacă mă hotărăsc sigur intru. Problema este că nu știu dacă m-aș putea obișnui cu programul ( ora de trezire și cea de culcare, intervalul în care îmi pot scrie temele și învăț). Este destul timp liber? Ai voie să ieși din incintă? Te lasă în fiecare weekend să pleci? Cum este cu băile? Sunt destule încât să nu fie îmbulzeală (Mă refer in mare parte la căzi/cabine de duș)? Țin să precizez că aș vrea să dau la Colegiul Militar din Câmpulung Moldovenesc, deoarece aici trăiesc și eu!

Răspuns Câştigător
| Viitorulapropiat a răspuns:

Bună... e foarte bine ca te gândesti la ce liceu sa dai. Eu am dat la Câmpulung, deci te pot ajuta. Depinde, la un moment dat te vei obisnui...e ultimul lucru la care trebuie sa te gândesti. Vei vedea ca nu este foarte greu, pentru ca te vei culca la ora 10-11 ( de la oboseala nu vei putea sta mai mult+ ca vei da de probleme avand in vedere ca stingerea e la 10). Păi sa-ti prezint in mare parte programul.
La 6 jumate trezirea (trebuie sa va îmbrăcați repede) si sa iesiti la inviorare (juma' de ora, condusa de elevii mai mari).pe la 7 aveti masa (jumătate de ora) si la 8 începeți orele pana la ora doua. După aveti pregatire militară, pregatire cu profesorii la materiile unde aveti probleme, de la 3 la patru aveti timpul vostru liber in care puteti face orice, la 5 e masa de seara, dupa tot program liber,antrenamentul de seara si stingerea ( cam asa e). De adaptat te adaptezi,nu-ti fa griji. Timp liber,tu decizi cat ai din ce ti-am spus,eu zic ca ai destul timp,pana la urma e armata. Sambata si duminica pleci acasa doar cu acordul comandantului (directorului), si desigur doar daca ai niste note bune, altfel iti petreci in liceu timpul tau liber si prin oras (cu bilet de invoire). Sambata se face doar inviorarea si duminica zi libera in cazul in care rămâi la liceu. Băile sunt la comun, apa calda vine de la un boiler mic si vechi, deci trebuie sa intri printre primii daca vrei sa te speli cu apa calda (e bătaie mare pe locurile la dus). Cel de la Câmpulung e cel mai frumos, crede-ma merita sa dai, insa trebuie sa iei in calcul anumite aspecte:
-dupa terminarea unui astfel de liceu esti obligat sa faci o academie militară ( altfel suporți toate costurile care s-au investit in tien peee parcursul liceului)
- trebuie sa lucrezi cel putin 4 ani in armata dupa terminarea liceului respectiv a academiei altfel plătești anii liceului.
Daca vrei sa intri, fa-ti un program si iesi la alergat de 4 ori pe saptamana, de pe acum. Dacă mai vrei sa stii ceva, te ajut.

2 răspunsuri:
| David_Raluca_1989 a răspuns:

Hai sa ti zi care i faza cu liceu asta. Te duci acolo, îți 4 ani din viață si daca e sa te gândești bine, făceai un mate-info si ieșeai mult mai castigat. Spun mate-info pentru ca eu urmez acest profil si stiu ca de aici poți sa faci orice facultate. Gandeste te bine la ce vrei sa faci mai departe. Vrei sa mergi la academia de politie? Interesează te de ce liceu trebuie sa termine ca sa ajungi acolo.