| Deniiis a întrebat:

Sunt in clasa a VIII-a si trebuie sa aleg profilul la care voi continua sa invat. M-am hotarat sa merg la mate-info intensiv info, si m-am gandit daca ma puteti ajuta cu ceva informatii despre acest profil. Vreau sa-mi spuneti avantajele si dezavantajele, la ce dau teza, la ce dau BAC-ul, etc. Dau funda raspunsului cu cele mai multe informatii.

1 răspuns:
| CrazyStyle a răspuns:

Buna! Deci, dupa cum bine stii, profilul se bazeaza in mare parte pe matematica si informatica. La noi in liceu, informatica faci 6 ore, matematica 4-5, romana 3-4, engleza 2, franceza/italiana/germana 2, biologie 2, fizica 3, chimie 2, TIC 2, istorie 1, geografie 1, stiinte socio-umane 1, religie 1, sport 1, desen si muzica o data la 2 saptamani. Teze dai la: romana, matematica, informatica si, la alegere una dintre biologie/chimie/fizica. BAC dai din romana oral si scris, engleza oral, competente digitale, matematica M1 (cea mai grea), si la alegere, una dintre informatica/biologie/chimie/fizica. Sper ca ti-am fost de ajutor :*!