| alexandra_7131 a întrebat:

Sunt in mari dubii.sunt clasa a8a, si ar trebui sa ma hotarasc la ce profil sa dau. Trebuie sa aleg intre mate-info si filologie. Am avut si la mate hs romana 10, in schimb imi place foarte foarte mult engleza, m'as axa pe ceva cu bilingv. la mate-info biligv am auzit k este foarte greu. prea multa fizica si chimie( drpet ca nu prea fac deloc in generala, mai ales fizica), dar imi place matematica la fel d emult ca romana. si la filo bilingv (latina, istoria, geografia0 nu sunt prea de nasul meu laughing) Help me pls! Voi ce ati ales si ce pareri aveti?:*:* Multumesc.:X:X

2 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

La mate-info faci exact aceeaș materie ca la uman doar că în mai puține ore ( făcând referire la geografie și istorie, că laină nu se face) deci de ăstea tot nu scapi.
În schimb la mate info ai orizontul deschis și poți să te duci la orice facultate vrei în schimb la uman nu prea ai decât câteva facultăți de unde să alegi.
Eu una am vrut să merg be bilingv mai ales că loasem proba cu 9.50 dar n-am intrat din cauza mediei și acum mi se pare mai bine, adică la mate info unde se fac destule ore să mai adaug și vreo 3 ore sau 2 ore în plus de engleză mi se pare sinucidere mai ales că mai trebuie să mai înveți la o materie pentru bac pe lângă că dai m1.
Deci oricum dacă vrei să mergi pe o facultate umanistă și ești sigură că nu te răzgândești du-te pe uman dacă nu ești sigură ce vrei în continuare mai bine te duci pe real.

| OrangeJuice a răspuns:

Eu am ales stiinte-sociale pentru ca e un fel de combinatie intre filo si mate-info. Faci mate, fizica si chimie dar numai lucruri elementare, nu dai teza la latina (asa cum e la filo), in general nu este bilingv la stiite-sociale dar oricum faci 4 ore de engleza.La uman trebuie oricum sa te descurci la istorie si geografie pentru ca dai teza si bac.