| LexuDeea a întrebat:

La anul o sa fiu a 8-a.Si voiam sa va intreb cam la ce profil ar trebui sa optez, am vazut multe intrebari pe TPU si nu stiu adica sunt diferite raspunsuri. Ma rog, Stiinte Ale Naturii nu prea ma atrage deci nu prea as vrea sa ma duc la el..as vrea sa va cer parerea despre Filologie si Matematica-Informatica(simplu sau bilingv).

Problema este ca mie nu imi place fizica, chimie, biologie.Si imi place foarte mult latina, spaniola, italiana, istoria, matematica. Parintii imi spun ca nu fac nimic cu filologia si sa ma duc la mate-info. Sunt cam confuza si nu prea stiu ce sa aleg, de asta apelez aici.Deci voi ce credeti, Matematica-Informatica sau Filologie?

4 răspunsuri:
| DorothyAnn a răspuns:

Eu sunt la Stiinte ale Naturii, dar suntem tratati ca si cum am fi la toate profilele in aacelasi timp. Mie mi-au placut mereu stiintele exacte, am avut mereu o minte analitica si am optat pentru ce stiam mai bine. In orice caz, tu ar trebui sa decizi intre Filologie si Stiinte sociale. Eu merg pe ideea ca mai bine am un serviciu prost platit, dar fac ce-mi place, decat sa fiu bine platita dar sa-mi detest locul de munca. Nu poti sti niciodata ce rezerva viitorul, iar cel mai prost platit job poate deveni o mina de aur.
Iti doresc toate cele bune mai ales in liceu, acum inca copilaresti. Te pup!

| Lαrisα a răspuns:

Daca iti plac limbile straine, cred ca ar trebui sa alegi filologie. Asta e parerea mea. Poti alege ce vrei tu. Ai destul timp sa te gandesti.winking

| XTraLaLaXDianaX a răspuns:

Pai...eu ti-as recomanda stiinte pentru ca ai mai multe laturi si alegeri dupa liceu. Insa dintre filo si mate-info e complicat. Ca sa dai la matematica trebuie sa iti placa iar viata ta va fi condusa de cifre si numere, probabil vei fi contabila. Daca iti plac atat de mult limbile straine poti da pe filologie si eventual sa te faci translator. Ideea e ca pe filologie nu prea ai de ales, mai mult educatoare, profesoara. happy

| Constantin_Mihaela_1999_8D20 a răspuns:

-daca iti plac mult limbile straine si in special romana ar trebui sa dai pe filo
-ca sa intrii pe mate-info trebuie sa fii pasionat de matematica si sa-ti place, bineinteles trebuie sa te descurci.
Nu stiu de ce nu vrei la stiinte ale naturii k acolo e cel mai simplu faci de toate ..cum ai facut pana acum.