| Cazacu_Iulian_1990 a întrebat:

sunt la balul bobocilor si imi trebuie o prezentare si un nume de inger, multumesc mult! funda!

Răspuns Câştigător
| MidnightR a răspuns:

Belfast.
Inger care si-a rupt aripile, caci Dumnezeu s-a decis sa creeze omul.Fiind rapit de dragostea lui Dumnezeu, el si-a indreptat atentia spre
creatia imperfecta a tatalui sau.Simple fiinte, gandaci care se tarau si care nu se puteau inalta la adevarata frumusete a ingerului, Belfast era nedumerit.Asa ca s-a decis sa observe.Ce era asa de important la aceste bucati de carne de castigasera favorul lui Dumnezeu? Erau inferiori din orice punct de vedere.Anii au trecut.Incetul cu incetul, observand aceste fiinte, un sentiment straniu se forma in esenta lui Belfast.Nu o putea numi inima, caci ingerul nu cunostea moarte, deci un asemenea organ nu i-ar fi fost de folos. Oamenii erau simpli, dar trezeau in Belfast ganduri si trairi nemaiauzite vreodata.Nu era vorba despre vreo superioritate aparte ci pur si simplu interactiunile lor, pe cat de primitive pe atat de fascinante.Studiind umanitatea in fazele timpurii ale evolutiei lor, Belfast isi dadea seama de componenta esentiala ce compunea omul."Inima", nu organul propriu-zis, dar amalgamul de sentimente ce ducea la formarea acestui termen.Belfast a vazut bunatate,milostenie,iubire, dorinta de sacrificiu, altruism, toate acestea, intr-o fiinta insignifianta.Toate aceste sentimente erau pure, pline de caldura si lumina, destul cat sa trezeasca un sentiment de gelozie si admiratie in Belfast.Astfel,el s-a decis sa aspire catre uman si sa experimenteze aceste trairi. Spre a cobori la rang de muritor,Belfast intretine ultimul sacrificiu,acela de a-si rupe aripile.Dar oare este alegerea corecta? Belfast, fiind fascinat de acele sentimente, comitea prima lui greseala, caci in spatele "inimii" se afla un vartej de emotii negative, care reducea omul la nimic mai mult decat un produs al raului.Belfast,acum in pozitia lui de om, va fi sau nu capabil sa depaseasca aceste "obstacole"?