| Raresilk a întrebat:

Sunt la facultate in anul I si fac parte dintr-un grup de prieteni super. Avem foarte multe in comun, si poate vi se pare ciudat, dar nu pot spune ca am avut vreodata prieteni in toata viata asta. Grupul e format din 5 persoane (inclusiv eu). 3 dintre ele vor sa se implice in proiecte Erasmus, ceea ce inseamna ca e posibil sa mearga in universitati din strainatate temporat sau permanent. Mi-au propus sa vin si eu, dar ceea ce ma tine "legata" de Romania e iubitul meu, cu care si asa am o relatie la distanta.
Poate ca unii din voi nu cred in relatiile la distanta, dar in cazul meu, e o relatie foarte sanatoasa si serioasa. In schimb, simt ca nu as putea face fata ani de zile sa il astept. Pe cele 3 persoane, nu le opreste ceva de felul asta, si chiar sunt incantate de ideea de a parasi tara.
Eu una ma gandesc sa plec in strainatate cu timpul, dar nu vreau sa ma avant.
Ma simt foarte dezorientata si chiar dezamagita ca fix atunci cand mi-am facut si eu prieteni, ei pleaca. Parca as avea de ales intre prieteni si iubit.
Voi cum ati proceda?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Tot ceea ce-ti pot spune este ca amicii tai sunt boboci entuziasti dar habarnisti in materie de mobilitate (stagiu de studiu sau stagiu de practica)prin programul Erasmus Plus. Durata stagiului de studiu nu este mai mare de 5 luni iar studentii, candidati la o bursa Erasmus, sunt alesi printr-un concurs de selectie. Sunt atat de creduli incat viseaza ca pot ramane sa studieze in continuare la universitatea pentru care au aplicat prin programul Erasmus!

Ca sa raspund la intrebarea ta, o absenta de maxim 5 luni nu distruge o relatie intemeiata pe incredere reciproca!
Si apoi, este prea devreme sa-ti faci ganduri cum ca grupul tau de prieteni se va destrama!--- voi veti ramane in grup cel putin pana la sfarsitul primului semestru din anul II de studiu(cand se poate pleca cu o bursa Erasmus!).

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La Erasmus pleci cateva luni si sa ratezi o asemenea experienta la varsta ta din cauza unui baiat pe care oricum nu il vezi mi se pare absolut ilogic

| Divy a răspuns:

Și eu am un grup de prieteni...imaginari laughing
La Erasmus e doar o perioadă ș la întoarcere pentru că nu poți rămâne definitiv trebuie să dai examene

| Dontsaygoodbye a răspuns:

Aș rămâne acolo unde sunt.