| ramona09 a întrebat:

Sunt o fata de 16 ani si am o intrebare. De fapt, sa va povestesc. Eu, am un prieten din alt oras, cu care vorbesc mult la telefon. Mama e foarte stresata de acest lucru si crede ca vorbesc cine stie ce cu el la telefon. Ma urmareste, uneori asculta pe la usi sa auda ce vorbesc. Am impresia ca imi asculta telefoanele, nu stiu cum e posibil acest lucru, dar stie tot ce vorbesc la telefon. Striga la mine, ma face in toate felurile. M-am saturat sa ma urmareasca. Se poarta cu mine ca si cu un copil de 5 ani. Nu are incredere deloc in mine, nu mai suport. Nu stiu ce sa ii fac. Doar ea are dreptate, daca incerc sa ii explic cum sta treaba, incepe si ma cearta si ma face in toate felurile. Nu stiu ce sa ii mai fac. Va rog ajutati-ma.

7 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Iesi pe afara prin parc si iei telefonul dupa tine si spor la vorbit pana se termina cartelahee hee

| IepurashRocker a răspuns:

Schimbã-ti cartela! Ia-ti o cartelã de pe care sã vorbesti doar cu el, si când vorbiti, asigurã-te cã ai zona liberã.

| Aly07 a răspuns:

Vorbeste prin SMS-uri.
Bafta happy

| Aly07 a răspuns:

Comunica, nu vorbeste, te rog sa ma scuzi pentru greseala blushing.

| Meryem027 a răspuns:

Cel mai e sa faca prietenul tau din alt oras un efort si sa vina unde stai tu, sa va adunati toti la masa si sa purtati o discutie libera.Sa-i explicati cu calm cum sta treaba si daca te va sustine si prietenul tau, iar mama ta va vedea ca e un baiat bun si asa... n-o sa mai fie asa de exagerata! Succes.

| ramona09 explică:

Daahappy multumesc pentru sfaturilove struck problema e ca am incercat sa-i explic fara sa ma ascund, dar nu asculta. imi zice ca alea-s texte, ca ea stie mai bine si ca sa nu mai fac pe desteapta. zice ca baiatu e un vagabond care ma invata doar prostii, ca am decazut si chestii. Nu e asa deloc.straight face si imi e frica sa-l duc acasa. poate se poarta urat cu elstraight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa sunt parintii nu iti face griji.
Este foarte greu sa accepte ca ai crescut, ca nu mai esti fetita care odata se juca cu papusile. Foarte rau ca se poarta asa cu tine. Spune-i ca ai 16 ani, nu mai esti la gradinita, ai crescut, peste putini ani vei fi majora si trebuie sa iti faci prieteni. Probabil este ingrijorata de comportamentul tau, poate de cand vorbesti cu prietenul tau te-ai schimbat. Daca stai non-stop lipita de telefon normal ca isi face griji. Trebuie sa ii castigi increderea si asta nu e usor. Fii deschisa si gata sa suporti consecintele faptelor tale. Nu te mai feri de ea deoarece ii dai impresia ca ai ceva de ascuns si e mai rau. Nu mai ai 5 ani si ai dreptul la cunoastere. Mai incearca sa ii explici, pe un ton cald, daca vrea sa te asculte bine daca nu mai bine. Tu trebuie sa fi dispusa sa ii spui. Nu este bine nici daca te ascunzi, mai rau faci.
Daca mama nu te intelege de ce nu apelezi la tata? Barbatii sunt mai " in prezent " decat unele femei si sigur va intelege. Daca nu unchi, matusa... ei te vor ajuta in relatia cu mama ta.