| anonim_4396 a întrebat:

Buna sunt o persoana foarte posesiva si foarte rea mi-as dori sa nu mai ma enervez foarte repede dar nu stiu ce sa fac,spun gata nu mai sunt si cand ma enerveaza cineva nu ma pot abtine,in general cu iubitul meu sunt foarte geloasa si foarte posesiva foarte rea, tot timpul ma enervez si tip si sunt exagerat de geloasa.ce pot face sa nu mai fiu asa ar trebui sa merg la un psiholog?

16 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Si cam ce anume iti da tie drept de viata si de moarte asupra baiatului asta?
Cine esti tu sa ii controlezi atat viata?
Cat de imatura esti si cat de nesimtita?
Psiholog? Nu cred ca e cazul. Ceea ce ai tu nu tine de psiholog... tine de bunul simt. Eventual de psihiatru daca chiar nu te poti controla.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da ar trebui. ma mir ca e un prost care sa stea cu tine, presupun ca decat singur mai bine cu cineva ca tine, cine stie.

| MidnightR a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai bine singur...mai bine singur..ar trebui totusi sa avem respect fata de el...e un adevarat luptator.

| anonim_4396 explică (pentru MidnightR):

Da, saracul doar el stie ce indura. sunt totusi de parere ca sta cu ea doar pentru ca vrea sex, o persoana normala la cap nu ar sta cu asa fata.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu cred ca un baiat ar sta 1 an de zile pentru sex, sunt foarte rea intr-adevar tip si ma enervez repede, dar niciodata nu ii vorbesc urat sau sa il injur sau sa il fac prost si etc...in fine este parerea ta

| anonim_4396 explică (pentru MidnightR):

Da am respect dar nu stiu ce este cu mine ma enervez foarte repede si din orice, oricat as incerca sa ma abtin si ma enervez in 5 10 minute imi pare rau ca l-am suparat si imi cer scuze...sad

| MidnightR a răspuns (pentru anonim_4396):

Si atunci pe cine te descarci? Ca noi traim cu ideea ca cel supus "crizelor" tale de gelozie si furie este prietenul tau.

| anonim_4396 explică (pentru MidnightR):

Da pe el ma descarc si imi suporta toate crizele, dar daca ma enervez dar nu il injur sau sa il fac prost etc decat tip si ma certlaughing)

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mare branza ca nu il insulti. ce faci tu e si mai rau. sa stai cu una care e foarte posesiva si are numai basini in cap. e vorba de imaturitate aici

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, ar trebui sa mergi la psiholog.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ciupi35 nu sunt nici nebuna nici descreierata, doar ca am fost singura la parinti si de mica am fost foarte rasfatata, tot timpul sa se faca ca mine daca nu ma enervem sa se spuna ca mine si tot asa, de aia sunt asa si sincer incerc sa ma schimb dar nu reusescsad sadpoate ca asta este defectul meu dar am si parti frumoase poate de accea iubitul meu ma iubeste asa cum sunt...nu ma cunoasteti sa ma judecati eu pur si simplu am pus o intrebare ce pot face... oricum va multumesc pentru orice comentariu :*

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca asa ai personalitatea ta nu prea ai ce face poate in urma unor expriente te poti schimba nu stiu, faza e ca persoana in cauza da vina pe alti niciodata pe ea asta face ca scimbarea sa fie imposibila

| Ciumpi35 a răspuns:

Psiholog? Ba frate da ce aveti. Pentru orice psiholog. Daca in creierasu ala al tau nu iti repeti calmeaza-te, nu merita, iubitul meu merita ceva mai bun, nu rezolvi nimic. Crezi ca psihologul iti reseteaza creieru si gata? Baga un nou soft? Tine de tine.

| MidnightR a răspuns (pentru Ciumpi35):

Sa te schimbi tu, prin propriile puteri, e foarte greu.E mult mai simplu sa gasesti o a doua persoana care sa iti hraneasca iluzia ca te poti schimba, sa mentii acea iluzie pentru cateva zile, dupa care sa observi ca incet revii la aceleasi obiceiuri.
Problema e ca ea nu prea se poate schimba.Adica din ce ne-a spus ea baiatul ala e nevinovat, nici macar nu ii da motive de gelozie.Iti dai seama cum era cu unul care dadea semne de gelozie?

In general, oamenii tind sa se schimbe numai cand sunt pusi in fata unor situatii extreme.Cel mai bun remediu pentru ea ar ca baiatul sa se desparta de ea, sa ii spuna ca toate aceste lunii au devenit un calvar pentru el, ca nu poate sta langa o persoana care ii controleaza fiecare miscare si ca fiecare drop de iubire a fost treptat inlocuit de ura si dispret.

| Ciumpi35 a răspuns (pentru MidnightR):

Aici nu e vorba de baiatul ala ci de ea. Da ai dreptate, ar fi bine ca el sa se desparta de ea, sa aiba timp sa se gandeasca. Dar din moment ce ea se razbuna pe el fara nici un motiv nu stiu cat de capabila e sa-si puna ordine in ganduri. Daca la fiecare problema va apela la psiholog nu va rezolva nimic. Isi va crea iluzia aia iar, si iar. Pentru ca la fiecare cearta increderea ca se poate schimba va disparea, si iar va cauta aparare in bratele psihologului. Daca invata sa se auto-stimuleze, va trece peste toate. Si sincer cred ca o prietena ar fi mai buna decat un psiholog.