| anonim_4396 a întrebat:

Sunt geloasa, excesiv de geloasa. Sunt posesiva, foarte posesiva si incep sa innebunesc. O iau cateodata razna fara motiv, plang fara un motiv concret si ma gandesc la un lucru nenorocit care ma face geloasa si isterica o zi intreaga.
Cei din jur ma cred nebuna, si am ajuns si eu la aceias concluzie. incerc sa imi spun in gand ca nu am de ce sa fiu geloasa si posesiva, ca nu am motive si ca trebuie sa incetez, dar oricat as incerca nu pot. Ma enervez si plang mereu, stresand persoana pe care o iubesc.

Ce pot face sa ma opresc, sa ma schimb, sa nu mai pun toate nimicurile la suflet si sa fiu mai indiferenta?

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să faci o consiliere psihologică.
Pa, pa.

| jouly a răspuns:

Pentru a te putea schimba spune-ti mereu in gand 'nu este adevarat ceea ce gandesc. vreau sa ma schimb.nu vreau sa il pierd.' autocontroleaza-te. citeste o carte despre autocontrol sau gandire pozitiva.ai credinta si spera ca totul va fi bine. daca nici asa nu merge atunci inlatura-ti teama urmarindu-ti partenerul. daca ajungi la concluzia ca nu te inseala nu te mai gandi in viitor la acest lucru si spune-ti ca ai uitat totul datorita faptului ca ti-ai inlaturat acea suspiciune. bafta!

| Aromă a răspuns:

De acord cu Legiuitorea sau ...ai putea să discuţi deschis cu mama ta, un sfat venit din partea celei mai bune prietene nu strică.