| Angela101 a întrebat:

Buna,sunt studenta in anul II la medicina si inca n-am incercat sa dau injectii sau sa recoltez sange de la un pacient, deoarece mi-e frica sa nu fac ceva gresit. Imi puteti da niste sfaturi cum as putea sa trec de aceasta frica?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Aici răspunsul este așa.
Dacă ești deja în anul 2, ai trecut de cursul de anatomie, unde se face disecție pe cadavre.
Ai trecut de un pas greu în această facultate.
Mai ai un curs de chirurgie unde vei asista probabil la niște operații.
Dacă până acum nu te-a obligat curicula să dai injecții, și dacă nu vei ajunge medic generalist la țară, unde personalul medical auxiliar este deficitar, nu vei fi obligată vreodată să înțepi pe cineva.
Frica de a greși poate să te determine să eviți de exemplu să pui un diagnostic, căci acesta ar putea fi greșit.
Eu de exemplu nu sunt medic, dar uneori în familie am fost obligat de situație să mă substitui unei asistente medicale și să dau injecții acasă în familie.
Este regulă simplă. Să te asiguri că nu ai atins o venă sau o arteră, ca să bagi conținutul siringii în ele și de asemenea să nu lezezi cu acul vreun os. În rest nu ai cum să greșesti.
Problema este să ai pe cine să exersezi, căci practica medicală nu este coafor sau frizerie, doar atât.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca e vorba sa dai injectii, mai bine schimbă facultatea.

| romeo78 a răspuns:

Cu ajutorul unui psiholog. Și, dacă ai posibilitatea, să mergi la un spital de psihiatrie, unde puteți face practica fără frica de a răni pacienții!
Dar, un psiholog, pentru că din copilărie aveți această frică!

Bula
| Bula a răspuns:

Uite-te la serialul "Doc Martin"
( serial englez, rolul principal: Dr. Martin Ellingham)

| Bizon95 a răspuns:

Te lasi de medicina... SINCER si imi pare rau

pana cand nu vor apare robotii (deja sunt, incet incet in medicina) facultatea de medicina se ocupa 80% de cunoastere si 20% de SKILL, urmat de rezidentiat care se ocupa 80% de SKILL si 20% perfectarea cunoasterii

iar tu ai skill absolut zero din prima

totusi, sa dau si un sfat cu potential folositor, din cate stiu eu frica de a face ceva care e facut de restul lumii (eu de ex. eu am frica de ace, dar imi fac injectii singur... cum ar fi nu dau 30lei pe vaccin antigripal si alti 30 pe injectie) este o fobie, iar un psihiatru, chiar un psiholog de poate ajuta cu orice fobie
VORBESTE CU UN SPECIALIST

| Adelyna06 a răspuns:

Incearca pe langa facultate sa faci si postliceala.
Acolo vei face injectii, vei recolta sange, vei pune perfuzii, cu toate ca trebuie sa inveti putin mai mult. Si vei scapa de frica o data ce vezi ca totul decurge bine, nu ai cum sa gresesti atat timp cat esti asistata