| anonim_4396 a întrebat:

Sora mea este anul 1 la MG dar a zis ca nu i se potrivește și ca nu mai vrea sa continue.Ea vrea sa dea ca si mine, la Medicină Dentară deoarece crede că ii va plăcea mai mult. Exista o problema:Mama! Încă nu i-a zis deoarece nu știe cum o sa reacționeze.A încercat să îi zica de cateva ori, dar ea a zis ca "nu am auzit pe nimeni sa renunțe la MG si sa dea la altceva".Ce sfaturi puteti sa ii dați? Cum sa o abordeze?

Răspuns Câştigător
| JicaContra a răspuns:

Dentistii castiga mai bine ca medicina generala
DAR, le trebuie cabinet, care practic inseamna afacere proprie, iar asta e cu totul alt domeniu decat medicina (iti trebuie investitor, sau imprumut la banca, sau bani, plan de afaceri, etc.)

deci cam asta ar fi abordarea: "un dentist castiga mai bine"
iar apoi sa fie pregatita sa faca fata la argumentele contra!

3 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Se poate transfera la dentara si da niste diferente

| aditimus a răspuns:

Sa fie directa, sincera si la subiect!

| Dalmore a răspuns:

Nu trebuie să audă ea, ăsta nu e un argument.