| mateia320 a întrebat:

Buna! Sunt super pasionat de avioane si imi doresc super mult sa devin pilot la Wizz Air! Faza este ca nu prea imi place scoala si nu stiu ce as putea face in acest caz. Nu prea ma omor cu invatatul deoarece mereu cand incerc sa invat nu retin mai nimic si consider ca imi pierd timpul! Aveti ceva sfaturi sa imi dezvolt creierul, sa invat si sa retin mult mai bine?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Marius2001Pop a răspuns:

Poti incepe prin a citi. Iti poti gasi o carte interesanta care posibil iti va capta atentia, dar nu este obligatoriu sa citesti carti ca cele de la scoala. Poti citi carti din anumite domenii, poti citi carti despre aviatie, lucruri ce te intereseaza pe tine.
Atunci cand inveti, bine ar fi sa opresti internetul pe telefon, sa inchizi calculatorul, sa inlaturi lucrurile care te pot distrage. Invata pe bucatele mici, ia-o incet cu cate o particica si repet-o pana vezi ca o memorezi, dupa inca o bucata si tot asa, la final repeti tot.
Nu te mai gandi "trebuie sa invat", motivatia vine facand acel lucru.
Daca vrei sa ajungi pilot, trebuie sa inveti.
Bafta!

1 răspuns:
| 19flo79 a răspuns:

Cauta pentru inceput aplicatii brain memory si exerseaza.
Citeste carti multe multe.
Joaca șah. Asa iti exersezi creierul.
Ca sa ajungi pilot, trebuie sa faci o scoala unde trebuie sa inveti.

Gandeste-te, cine ti-ar da tie un avion care costa 10 milioane de euro, cu 200 de oameni inauntru, sa il pilotezi? happy

Trebuie sa fi foarte pregatit pentru asa ceva!