| MariaIoana15 a întrebat:

Știe cineva dacă pot face rost de bursa in Elveția, care acoperă o mare parte din costuri? Imi doresc sa studiez foarte mult acolo,, dar ai mei nu au posibilități. Mulțumesc. Pe net nu am găsit mare lucru.

2 răspunsuri:
| AdelaElena88 a răspuns:

Din cate stiu eu, nu e prea xista facultati in strainatate la care sa aplici si sa nu platesti, mai ales daca tu nu apartii acelui stat. Cazurile sunt mai rare, decat daca esti un super geniu, si ei aud de tine, sa iti ofere o bursa si sa studiezi la ei. Poti incerca sa aplici la o facultate de profil in tara si sa pleci sa studiezi un an universitar ( sau mai multi, nu stiu cat e maxim) acolo.Insa stiu sigur ca, desi prin programul Erasmus ti se acorda o bursa, tot este nevoie de o suma considerabila ca sa studiezi in Elvetia. Te poti orienta catre tari la Olanda sau Danemarca, de unde poti lua un imprumut, daca tot esti tentata sa studiezi in strainatate. Bafta!

| ImUnlord a răspuns:

Incearca sa cauti pe site-urile institutilor de invatamant din Elvetia o institutie de invatamant la care se intra prin examen, una la care ti-ai dori sa inveti, aplica la ea, si daca intri pei primi obligatoriu viza pentru studiu (atata timp cat nu ai fost anterior acuzat de criminalitate). E posibil ca aceste informati sa vie vechi, verifica site-ul si aplicatia MAE (o gasesti de descarcat pe site-ul acesta): https://www.mae.ro/travel-conditions/3692