| Simona07 a întrebat:

Aș dori să vă cer un sfat. Se apropie ziua mea de naștere și voi împlini minunata vârstă de 18 ani. Totul bine și frumos pană aici, dar încă nu m-am decis dacă să îmi organizez sau nu majoratul. Părinții mei chiar insistă că ar fi indicat să il fac și îmi oferă tot sprijinul financiar și moral. Eu însă sunt genul de persoană care nu îi plac atât de mult petrecerile.Am fost la câteva majorate și nu pot spune că mi-a plăcut chiar atât de mult. Majoratul pentru mine ar fi o pierdere nejustificată de bani și timp, în loc de o asemenea petrecere preferând o vacanță relaxantă. Sincer nu știu ce să fac.Voi ce părere aveți? Să îmi organizez sau nu majoratul?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Buna! Te inteleg, petrecerile pot sa fie obositoare si lipsite de sens pentru unii oameni. Eu unul as face daca as fi in locul tau intrucat cel mai probabil as regreta sa trec nepasator peste aceasta varsta.
Totusi, daca nu iti face placere, atunci nu-l face. Este majoratul tau nu al parintilor sau al prietenilor tai, fapt pentru care decizia iti apartine.
Daca nu ai placerea sa-l faci atunci vacanta ar deveni alegerea ideala. De ce sa iei parte la ceva ce nu-ti place. Dupa cum spuneai si tu, este o pierdere de timp, bani si energie atata timp cat nu te incanta ideea de majorat.
Concluzia mea este sa alegi vacanta daca esti suta la suta sigura ca nu vei regreta mai tarziu.

5 răspunsuri:
| Ioannaaaaaaaaaa a răspuns:

Petrecerea ta va fi mult mai speciala.Si eu am cheltuit o groaza de bani si voiam sa imi cumpar si o masina.Dar am facut si petrecerea si mi-am luat si masina laughing.Fa petrecerea..macar una mica. Profita! Distractie placuta! Si la multi multi ani!

| SkyPilot a răspuns:

Daca tu crezi ca nu te vei simti bine, nu il organiza. La varsta ta eu am facut exact ce spui tu: mi-am luat prietena si am mers doua saptamani la munte undeva unde ne-am simtit minunat. Am ramas cu amintiri mult mai frumoase decat cele pe care le-as fi putut avea dupa o petrecere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă chiar nu îți place, nu îl face.

| lBroken69 a răspuns:

Gândeşte-te ce ai prefera tu. Dacă după o să îţi pară rău că nu l-ai făcut? Dacă mergi intr-o vacanţă ia un prieten/prietenă bună cu tine sau chiar mai mulţi, şi mergeţi 3-4 zile într-un loc din care o să rămâneţi cu amintiri frumoase.
Baftă!winking

| pitikaaluuii a răspuns:

Eu as spune ca daca nu ti-ai tine majoratul mai tarziu, peste cativa ani poate o sa-ti para rau ca nu te-ai bucurat de aceasta petrecere care pana la urma toata lumea abia o asteapta.Ai putea sa faci ambele lucruri:
Majoratul:-ai putea sa nu chemi foarte multe persoane si sa ai grija sa economisesti putin din bugetul propus de parinti, iar cu restul de bani +ce se mai aduna la majorat(daca se aduna :3)iti faci o mini-vacanta de un weekend undeva pe unde vrei tu