| anonim_4396 a întrebat:

Aceasta intrebare este pentru fete big grin... Am o mica problema... De cand eram mica am avut o super prietena..Era cea mai buna prietena.Ea are 15 ani. Anul trecut brusc s-a imprietenit cu o colega de-a mea care are 12 ani cu care eu nu ma prea inteleg si ele au devenit cele mai bune prietene( pe mine m-au exclus, chiar si cea mai buna prietena a mea).
Acum ex-BFF a mea ma foloseste si eu sunt buna de iesit in oras doar cand colega mea este ocupata. Ce sa fac ca sa le despart si sa fiu eu cea mai buna prietena a fetei de 15 ani? Adica sa fie totul ca inainte. Vreau sa se certe [stiu ca nu e frumos] dar este pentru o cauza nobila si as dori sa fie ea din nou cea mai buna prietena.NU VREAU SA MAI FIE PRIETENA CU RESPECTIVA! Cine stie cele mai MULTE RASPUNSURI & cele mai BUNE RASPUNSURI primeste FUNDA +VOT:*

12 răspunsuri:
| UnleashedPsycho a răspuns:

Nu există BFF. Toate prieteniile se termină la un moment dat.
Viaţa-i scurtă, lasă prietenii să plece si să vină, nu încerca să schimbi ceva inevitabil.

| Seducatorul a răspuns:

Ca treaba sa iasa ca la carte trebuie sa o "elimini pe prietena aia!laughing)

| Anonim9425 a răspuns (pentru Seducatorul):

Intrebarea mea este (cum)?

| PiinkSmiile a răspuns:

Buna!
Parerea mea este ca nu ar trebui sa le desparti, daca ele se inteleg.Stiu,e greu sa ti-se intample asta, deoarece si eu am patit-o.Imi era foarte greu, deoarece eu voiam sa fie doar prietena mea.Dar am renuntat foarte usor...Incepusem sa nu o mai bag eu in seama, iar asta a ranit-o si pe ea.Dar pana la urma i-am spus de ce ma comport asa cu ea si cat de mult ma afectase pe mine.Desigur ca ea s-a simtit vinovata si a inceput sa-si ceara scuze,dar un pic mai tarziu mi-am dat seama ca eu eram ce vinovata cu adevarat. Oare cum o sufocam,credeam ca trebuie sa fie doar prietena mea.
Poate ca ne iubim mult prietenii si tinem extrem de mult la ei, dar trebuie sa intelegem ca au viata lor si ei isi aleg prietenii. Daca asta vrea prietena ta, las-o libera!
Te inteleg, ti-e greu, dar intelege-o si pe ea.Cu totii ne gandim doar la ale noastre,iar pe ceilalti ii lasam balta.
Cred ca ar fi cel mai bine sa discuti cu ea si sa-i spui ce simti, deoarece ea poate nu stie si nu cred ca ceea ce face o face intetionat.
Spune-i ca ar fi, mai bine sa-si faca si timp pentru tine si nu sa iasa cu tine doar in oras, ci sa va comportati cum erati la inceput, deoarece tu te simti oarecum "folosita". Dupa vei vedea.
Printr-o mica discutie poti rezolva multe.
Acum depinde si de tine.Eu imi dau doar cu parerea, dar stii cum e vorba aceea : "Asculta-ti inima!". Inceraca sa vezi ce simti si ia-ti inima in dinti si spui adevarul.
Sper ca te-am ajutat cu ceva!
PS-Nu astept Funda, ci doar un raspuns din partea ta.

| Anonim9425 a răspuns (pentru PiinkSmiile):

Raspunsul tau... este unul foarte sentimental, din inima si chiar foarte bun big grin la fel ca si al lui Bristena!

| PiinkSmiile a răspuns (pentru Anonim9425):

Multumesc! :* Dar cum am mai spus nu asteptam funda, ci doar un raspuns. Sper ca totul sa fie bine! :*

| Bristena a răspuns:

Buna!
Parerea mea este urmatoarea : Cele doua fete se merita. Stiu ca nu este genul de raspuns care ai vrea sa-l primesti, stiu ca tu vrei exact metode de a le desparti, insa vreau sa - ti atrag atentia la ceea ce vrei sa faci. Crede-ma, am mai trecut de o groaza de ori prin asa ceva. Si eu eram pusa la un moment dat la un moment asemanator celui ce il traiesti tu acum. Mai demult, in clasele 1-4 mi-am facut o prietena, care avea sa-mi devina cea mai buna prietena. Ei bine timpul a trecut, iar ea, o vreme, a inceput sa ma cam lase balta pentru o fata ( cea mai fitoasa din clasa ).Am stat sa ma gandesc daca merita sa ma supar din cauza asta.Am lasat-o un timp, si am observat un lucru : ca nu imi era cea mai buna prietena.La cateva luni dupa aceea, s-a schimbat RADICAL persoana ei. Daca imi era cea mai buna prietena cu adevarat, nu ma lasa pentru numic in lume.Gandeste-te la asta. De atunci, am inceput sa-mi fac o groaza de prieteni, si eu, care la inceput sufeream, m-am gandit ca...e mai bine cum sunt acum, mult mai populara!
Deci, sper ca nu te-am plictisit happy, dar invata si tu din experienta mea.Chiar daca e o prietena veche, oamenii se schimba, si chiar foarte usor.Am intalnit oameni care se dadeau cei mai buni prieteni, apoi a doua zi ma barfeau pe la spate. Deci, gandeste-te bine la ce faci happy si gandeste-te daca merita.Eu una, eu zic ca nu. Daca te-a lasat, poti chiar s-o faci geloasa, aratandu-i ca-ti poti face o gramada de prieteni, fara ajutorul ei

Pa, pa!

| Anonim9425 a răspuns (pentru Bristena):

Fetelor....As da la toate funda dar nu pot crying

| Bristena a răspuns (pentru Anonim9425):

Hei! happy
Sa stii ca nu am dat raspunsul acela lung pentru o funda, ci numai pentru a te ajuta.Si sa stii ca nu esti singura care trece prin asta happy

| anonim_4396 explică (pentru Bristena):

Cele doua s-au certat si am alta prietena :*

| Claudia389 a răspuns:

Eu spun sa o lasi balta pentru ca nu v-a renunta asa usor daca fata aceea de 12 ani este mai "curva" sa zic asa si daca si fetei de 15 ani ii place nu ai cum sa le desparti! Eu zic sa o dai la o parte si sa-ti cauti alt prieten/a.Ea decat te foloseste

| BlackLove1 a răspuns:

Pai uite ce poti face..baga minciuni despre ele... exemplu:am auzit ca esti lesbii..esti o *******..deastea.Se vor certa imediat!