| doreal a întrebat:

sad deci am o problema cu prietena mea, sunt prietena cu ea din clasa a1a (acum suntem pe a6a) si din clasa a4a cand a devenit prietena cu o fata populara relativ m-a lasat balta aproape un an, eu m-am suparat ca nu statea si cu mine (adica nu inteleg, de ce nu putem fi toate prietene, eu puteam sa fiu prietena cu cea mai populara fata din clasa dar nu am vrut, pentru ca vreau o prietenie sincera iar ele fac tabere mai mult). Adica, ea nu putea niciodata sa ma invite si pe mine in grupul lor, stateam si plangeam de la un timp ca nu aveam prietene (eu mi-am facut o singura prietena, pe ea, iar ei nu i-ar fi placut sa o dau la o parte) iar ea imi reprosa ca o ignorasem pe clasa a2a si stateam cu o fata, pai eu voiam sa fiu prietena cu toate dar nu am ignorato, ci mai stateam de vb si eram in aceeasi banca, spunea ca eu am inceput, de ce am lasat-o balta dar din cate imi amintesc nu am lasat-o balta cum a spus ea, stateam cu amandoua si voiam sa le fac prietene poate nu s-au inteles, dar am iertato pentru ce a facut sa zicem asa, m-a lasat balta pana a vazut ca nu mai are cu cine sta. A trecut a4a, dar a venit a5a, eram bff toata lumea stia vb in fiecare zi despre tot, dar ea a vrut sa fie in continuare populara, asa ca s-a imprietenit cu cea mai populara fata, eu nu prea ma obisnuisem (adica am fost prietena dar prietena mea se supara si de aceea nu am mai vb). Erau prietene, povesteau (prietena mea pentru colega aceea era servitoare, ii aducea de manacare ca sa nu o doara picioarele sa mearga pana jos sa isi ia de mancare) asa ca trece a5a, ele fiind prietene. Eu am ramas cu buza umflata din nou sad, pana cand in a6a vb cu o fata pe care o ingnorasem total, vroia sa fie prietena cu mine dar eu tot la prietena mea cea mai buna stateam (ea cred ca pe a5a ma folosea ca sa nu stea singura). Dar acum eu fiind cea care nu avea cu cine sa fie prietena m-am lipit de ea si am devenit prietene, ea avand prietena inca 2 colege noi am devenit toate 4 prietene happy, asa de mult imi place sa stau cu ele, povestim laughing, dar tot de prietena mea din clasa a1a eram „legata„, de aceea stateam cu ea si inca stau dar vad ca e numai cu fetele populare acum, isi face poze cu ele pe facebook si le pune, dar pe mine odata nu m-a invitat sa facem o poza de dragul prietenie noastre (chiar daca mie nu imi place sa imi fac poze) si asa ma gandesc daca a meritat prietenia noastra. De ce nu vrea sa ma bage si pe mine sa fim prietene toate, nu numai triburi fiecare :/. Ma foloseste doar ca sa ia temele de la scoala ca sa nu o certe profu ca nu si le face. Ce sa fac, daca va ganditi acum „da ca fata asta a lasat-o din clasa a2a singura si clar ca acum se razbuna„, nu e adevarat, eu nu am ignorat-o cum face ea, si vb cu ea totul era ok. Stiu ca nu merita dar... :/. Va rog sa imi dati niste sfaturi, scuza-ti-ma pentru roman si pentru greseliele de ortografie. Funda

Răspuns Câştigător
| Hakuouki a răspuns:

Iti scuz atat romanul cat si greselile, dar ce nu pot scuza este faptul ca veniti si cereti sfaturi despre prietenie cand nu stiti ce inseamna asta. Ti-as putea scrie un roman de 3 ori mai mare ca al tau incercand sa te conving de 20 de aspecte diferite, dar am impresia ca voi, tinerii din ziua de azi intelegeti doar ce va convine si dramatizati orice. Daca as iesii cu o camera de filmat pe strada sau as merge la o generala as face intr-o zi cel putin 4 telenovele de succes. Dar am deviat de la subiect, uite ce propun eu, acum timpul a trecut si s-a dus si deci nu il poti schimba, deci uita-l, ce a fost a fost, deci incearca sa te "dezlipesti" de "prietena" ta din copilarie deoarece nu prea pare a fi chiar o prietena, este mai mult oportunista si prototipul acela de eleva din filme care sta in umbra celei populare, tipa alpha. Incearca sa stai mai mult cu cele 4 prietene si sa rupi legaturile cu cea veche...in clipa cand va realiza ce a pierdut si ce greseala a facut va veni la tine, dar daca nu o face nu te merita ca prietena si daca o face, pai tu pari o fata buna, stiu ca vei face ce trebuie si atunci veti fi un grup de 5 prietene. Succes.

| doreal explică (pentru Hakuouki):

Mersiwinking, pana la urma ma doare cel mai tare ca nu ne putem intelege toate, cand vad ca baietii se inteleg atat de bine, asa e la fete, mai bine ma inteleg cu beieti (nu sunt baietoasa dar... imi place asa cum sunt si am sa inchei orice prietenie cu fosta prietena ), inca odata merci.

| Hakuouki a răspuns (pentru doreal):

Nu trebuie sa imi multumesti si e ok, stai cu cine te simti bine, dar nu cu cei ce te folosesc. Succes in continuare si numai bine. happy Ai grija de tine dar si de cele 3 prietene.

10 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Mult zgomot pentru nimic. O prietenie este o prietenie si atat. La un prieten nu te inchini, ca la un idol. Nu trebuie sa devii niciodata obsedat de prietenia lui/ei. Este si el ca si tine, cu slabiciuni, mofturi, capricii. Pastreaza intotdeauna o distanta, o rezerva; fii pregatita oricand pentru o eventuala deceptie in ce priveste o alta persoana. Daca esti pregatita din timp, convinsa ca natura umana a fost si va fi intotdeauna instabila, vei putea sa parezi loviturile (sentimentale), asa incat ele sa nu te raneasca niciodata prea adanc. Pregateste-te din timp, ca viata e plina de deceptii si dezamagiri. Fii tare. happy

| doreal explică (pentru sabin89):

Stiu ca nu te inchini ca la un idol, sau nu sunt obsedata de ea, cea mai buna prietena imi e mama si punct. Doar ca e chiar foarte rece, adica ma face in toate felurile (proasta, vaca cica suntem cele mai bune prieten si trebuie sa ne injuram, ma baga la mama in... iar eu odata nu am zis de mama ei). Nu se face asa ceva, daca vrei sa fi prieten cu un om ( sa vb cu el frumos, sa te ajuti) daca nu sa ma lase in pace big grin, foarte bine ai spus ca fiecare suntem copii si nu sunt suparata pe ea doar trista, de aceea am sa imi fac un refresh la prieteniiwinking. Mersi, chiar as fi vrut sa fie mai multe fundite.

| Hakuouki a răspuns (pentru doreal):

Acum depinde...si eu vorbesc cu prietenul meu mai urat, dar asa glumim noi, adica ne mai injuram, ne mai jignim, dar o facem in gluma si nu ne suparam unul pe celalalt, adica fiecare are perspectiva sa despre o prietenie, inteleg ca pe tine te deranjeaza astfel de glume si cred ca ar trebui sa vorbesti cu acea persoana cand te deranjeaza o chestie(pentru viitor ma refer) si scuze ca m-am bagat desi era pentru sabin89

| doreal explică (pentru Hakuouki):

Nu e nimic, eu inteleg ca ne injuram sau asa dar pana la urma ea mai face in fata colegilor (iar ei o iau in batjocura) ma deranjeaza ca mie imi vorbeste asa dar la alte colege nu (ma gandesc acum da poate eu ii sunt mai buna prietena) dar cand iesim afara eu totdeauna o chem cand sunt cu alte fete ea niciodata (sa nu mint de catva ori dar atunci colegii ii spuneau) ea vrea sa fie populara (mi-a zis-o in fata) si se foloseste de ele, mie nu mi se pare corect iar acum ma gandesc ca si de mine se foloseste. sad pacat suntem prieten de 5 ani dar asta e, daca ei ii place sa isi bata joc de oameni.Iar faza cu injuratura nu e nimic (suntem prieteni) dar e prea ciudat. Cam asta e, suna copilaresc dar te doare si la varsta de 13 ani, m-am bazat pe ea, iar de aici pot sa trag o singura concluzie : Cel mai bun prieten iti e familia si niciodata sa nu ma incred in cineva, chiar daca e bun cu tine poate intr-un exces de furie spune tot (pentru cei care din intamplare vad intrebarea). Multumesc mult pentru incurajari si macar niste oameni buni poate sa te invete ceva.

| Hakuouki a răspuns (pentru doreal):

Prietene de 5 ani de zile ati fost in sufletul tau si asta e admirabil, nu pot decat sa te respect pentru faptul ca ai tinut atat la prietena ta si stiu ca doare, dar totul va fi bine ai sa vezi...tu ai facut tot ce ai putut pentru prietenia asta, ai suferit destul, ai luptat destul si cred ca e randul ei, daca nu...atunci e clar ca ea nu simte ca si tine si deci nu merita sa fiti prietene. Dar nu iti pierde increderea totala in lume din cauza asta. Daca vrei sa mai vorbesti vreodata cu mine.jerry13co e id-ul meu sau imi poti da mesaj. happy

| ruxyycriss44 a răspuns:

Buna happy! Sincer chiar stiu prin ce treci happy si eu am trecut prin asta. Legat de teme, nu le da temele colegilor doar ca sa iti fie''prieteni'', aia nu sunt prieteni, daca chiar vor sa iti fie alaturi o fac fara sa le dai ceva in schimb, nu lasa lumea sa profite de tine ( am facut si eu asta si nu mi-a fost bine deloc). In legatura cu prietena ta din clasa I, sa stii ca desi poate tu zici ca vorbeai si cu ea si cu cealalta fata, poate pe ea a deranjat-o, nu ai de unde sa stii ce a simtit ea in acel moment, si poate acum nu o face intentionat sa te raneasca sau sa ti-o plateasca cu aceeasi moneda, ci doar nu isi da seama ca te raneste...Incearca sa te bucuri de prietenele tale actuale si sa nu le pierzi happy prietenii din generala sunt cei mai frumosi happy si gandeste-te ca poate nu te intreba sa face-ti poze pentru ca stia ca nu iti plac si nu voia sa te faca sa te simti prost happy poate chiar ti-a fost o prietena buna. Sa nu regreti nicio ''prietenie'', chiar persoanele respective nu ti-au fost mereu alaturi, de la fiecare ai de invatat cate ceva si fiecare greseala pe care o vezi la altii sau pe care ai facut-o te va ajuta pe viitor sa nu se mai repete happy. Sper ca te-am ajutat, bafta multa :*!

| doreal explică (pentru ruxyycriss44):

Nu,dar nu am povestit tot, ma trateaza ca pe o carpa sad, ma face in toate felurile, pana la urma toti mai avem o latura urata ( mai injuram, suntem oameni inteleg) dar ea ajunge sa ma bage la mama (nu vreau sa spun) si ma face proasta, eu cred in continuare ca sunt carpa ei de sters prafu, odata i-am dat tema la engleza si am scris-o eu de acasa gresit si a picat ea fix cea pe care sa o asculte a vazut profa ca a facut tema gresit si a tot intrebt-o cum de are tema gresita, ea nu stia ce sa zica si atunci m-am ridicat in picioare (ca de nu ii dadea 4) si am raspuns ca eu am gresit, nu ne-a dat 4 iar eu am scapat-o, mai facea cineva asa ceva? Nu vreau sa recunoasca ca eu sunt salvatoarea ei dar sa nu ma mai faca *****. Asta e, am sa o ignor total.Mersi de raspuns happy, daca as fi avut funde mai multe.

| ruxyycriss44 a răspuns (pentru doreal):

Nu ai pentru ce happy, dar in acest caz iti sugerez sa nu ii mai permiti sa te trateze astfel pentru ca, sincer inseamna ca doar te foloseste sad. trebuie sa stii cand cineva chiar iti este prieten happy. Ai grija pe viitor bafta :*