| DoamnaGasca a întrebat:

Buna TPU! acum cateva zile am intrat pe contul de Instagram al fostului meu iubit si am am vazut ca are o alta iubita... si de atunci tot plang si ma gandesc la el si ma descurajej caci tipa aia e mai frumoasa ca mine si eu sunt urata... ce ar trebui sa fac? ma simt urata si nedorita. Ar trebui sa imi fac alta relatie? ar trebui sa vb cu el (desi cred ca nu o sa ma bage in seama)? sfaturi va rog si va rog fara chesti de genul "nu te mai gandi la el" sau "lasa ca iti trece"

20 răspunsuri:
| UnDiavol a răspuns:

Bună ziua doamna

Ar trebui sa discutați cu el doamna personla și sa ajungeți la o concluzie ca doi oameni maturi și sa lăsați aplicație astea Instagram Facebook asta După părerea mea astea distrug o relație doamna discutați serios cu el nu trebuie sa plângeți nici sava decajiti mergeți Spune-ți și lui ce aveți pe inima și suflet așa veți vedea ca nu o sa ma existe conflicte între voi doi ieșiți Plimbați-vă mâncați ceva între voi distrați-vă împreuna Petreceți cât mai mult timp împreuna

| DoamnaGasca explică (pentru UnDiavol):

Stiu ca ar trebui sa vorbesc cu el dar nu stiu ce sa ii spun si in plus el ma uraste

| UnDiavol a răspuns (pentru DoamnaGasca):

Dece va urăște doamna?

| DoamnaGasca explică (pentru UnDiavol):

Pai zice ca i-am ranit sentimentele.

| UnDiavol a răspuns (pentru DoamnaGasca):

L-ai atacat verbal sentimental? L-ai jignit sentimental? Sau mai rău? Ce ai făcut?

| DoamnaGasca explică (pentru UnDiavol):

Nici eu nu stiu dar mai exact ne-am certat si el nu a mai dat niciun semn de viata si am inceput sa vorbec cu alt tip crezand ca ne-am despartit dar dupa o saptamana a revenit si cand i-am spus am inceput sa ne certam si el mi-a dat block (asta s-a intamplat in vara) iar pe 07.02. 2021 a inceput sa imi scrie si i-am iertat dar hei iar a cautat motiv de cearta si i-am dat block iar mda mai departe am scris in intrebare

| UnDiavol a răspuns (pentru DoamnaGasca):

Câți ani aveți amândoi? de cât timp sunteți in relație?

| DoamnaGasca explică (pentru UnDiavol):

Am fost in acea relatie 6luni si avem amandoi 14ani

| UnDiavol a răspuns (pentru DoamnaGasca):

Mie greu să-ți răspund ai doar 14 ani și nu știu cine este baitul ăla eu ați dau un sfat ca frate te consider sora mea mai mică

Mie greu totuși să-ți spun sa stai departe de el poate chiar te iubește și el îl judec și tu ti la el și îl iubești se vede eu zic așa sa fie pentru Amândoi bine spune-i sa va întâlniți dar Atenție mare ia spray la tine nu merge așa pune un spray la tine nu știm cu va reacționa și mergi într-un loc foarte foarte aglomerat sau și mai bine sal chemi in fata la tine acasă dar tot sa ai spray la tine sa vi pregătită i-o ti subt mâneca sa nu se vadă și stați și discutați amândoi vezi dacă chiar te iubește testeazăl nu te du glonț oarba fi atentă fi fata deșteaptă și dupa aia dacă vezi ca chiar îi pare rău și regretă impacativa mergeți beți suc mâncați ceva mergeți la parc dar spray tot sa ai lângă tine nu se știe poate d te ataca altcineva când mergi acasă înțelegi sa fie acolo îl bagi in poșeta ta in Rucsacul tău ia-l lângă tine mereu

Nu știu dacă este un sfat bun chiar îmi va părea rău sa aud dacă ai pățit ceva din cauza mea ca ți-am dat sfatul greșit de asta ați voi da cerere de prietenie vom tine legătura și vreau sa știu și eu in continuare dacă ești bine și nu ai pățiți ceva nu vreau sate am pe conștientă

| danaieladaniela a răspuns:

Calmeaza-te.
Incerca sa il uiti...nu are rost sa "alergi" dupa el.
Cu timpul te vei vindeca...o alta persoana va aparea in viata ta, si te vá face fericita.
Nu mai spune ca esti urata.
Esti foarte frumoasa, fiecare dintre noi suntem.

| Violleta2022 a răspuns:

Ai facut un lucru extrem de urat si ilegal, spargand contul unui fost iubit si contraolandu-i posta electronica.
Imi pare rau sa-ti spun, dar nici nu ma mir de ce te-a lasat baiatul ala, atata vreme cat comportamentul tau chiar este unul urat si total deplasat.
Bine a facut ca si-a gasit pe cineva care sa-l merite, sa-l respecte si sa nu-l controleze asa cum tu o faci, chiar si dupa ce relatia voastra s-a incheiat.

| DoamnaGasca explică (pentru Violleta2022):

Stai fă nebuno! Nu i-am spart contul! Doar am intrat pe profilul lui! De unde ai relatat tu ca i-am spart contul? Tu sti cum functioneaza instagramul? Chiar crezi ca poti sparge asa contul oricui? Doamne ferește! ಠ_ಠ

| Violleta2022 a răspuns (pentru DoamnaGasca):

Stii ca este ilegal sa intrii pe contul de email al altcuiva, sau sa citesti scrisorile care nu-ti apartin? ori pe paginele personale de pe site-urile de socializare?
Se considera furt si este pedepsit aspru!
Citeste legea despre corespondeta electronica sa vezi ce te astepata, in situatia in care baiatul te va actiona in judecata.
Bineinteles ca stiu cum functioneaza site-urile de socilizare si emailurile foarte bine, iar daca baiatul ala declara a nu ti-a dat acces la contul lui de Instagram sau FB, inseaman ca tu l-ai spart "hacked" si esti pasibila de pedeapsa legala.

| DoamnaGasca explică (pentru Violleta2022):

Contul acela era public si stiu ca are o noua iubita ca o pus poze cu ea si cu el impreuna! si in plus nici nu i-am citit conversatile ca nu aveam cum! Doamne chiar crezi ca el va face plangere? Daca nu vroia sa ii vad pozele sau sai vada un strain pozele isi putea pune contul pe privat!

| Violleta2022 a răspuns (pentru DoamnaGasca):

Cand afirmi ca i-ai intrat cuiva pe cont, ce crezi ca intelegem noi?
Uite aici:
" acum cateva zile am intrat pe contul de Instagram al fostului meu iubit si am am vazut ca are o alta iubita..."

Intelegem ca i-ai spart contul, nu te-ai dus sa vezi ce a postat pe Instagram.

Daca este un fost "iubit" da-i pace, blocheaza-l tu, in felul asta nu va mai vedeti si nu va mai sicanati sau plangeti inutil, din relatii care oricum nu au contat.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Violleta2022):

Se pare ca doar tu ai inteleles ca a spart contul.
Insta este o aplicatie care este public.,
Nici macar nu sa trebuie sa primesti accept. Spre exemplu eu mi-am facut cont si urmaresc activitata unor persoane publice..Asta nu insemna ca le-am spart contul.Cam despre asta e vorba.
Probabil fata a pastrat contul din vremea pe cand erau impruna,

| Violleta2022 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Este ilegal sa accesezi sau sa pastrezi un cont, parola sau sa accesezi contul cuiva, fara consimtamantul acelei persoane.
Ori ea chiar a recunoscut ca "a intrat pe contul lui".

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Violleta2022):

S-a exprimat la figurat.
, Repet, Insta e public si nu necesita nici un accept.
Din contra cei care isi fac cont vor cat mai multi urmaritori.
De exemplu Andreia Balan are 1milion jumate de urmaritori.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Nu s-a vorbit de urmatori aici si nici de figura de stil, ci de "intrat efectiv pe contul cuiva si citit ce era scris acolo"
Mai fetita, lucrez pentru o firma de it si stiu cum se intampla aceste chestii. Lasa treaba asta in seama celor care au habar si tu ocupa-te de problemele fetitelor de varsta ta.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Violleta2022):

,,mai fetita'' m-a intinerit cu cel putin 40 de ani! merci!
Dar in loc sa ma joc cu papusile cum fac fetitele de varsta mea, am de rezolvat o multime de probleme. incepand cu ora 8 si termin cand so putea.
ps.Anul asta fac 50 de ani, dar ma simt la 20.
ZI buna!