| Kenoby a întrebat:

Ajutati-ma si pe mine cu un sfat ca sunt cu moralul la pământ! Mi-am pierdut complet încrederea in mine. Nu mai am pic de curaj. Am fost sportiv de performanta timp de 7 ani si in urma unui accident acum 3 ani a trebuit sa renunț. Îmi e frica sa ma apar. Las pe toți sa ma bată si sa ma calce in picioare... Imi este frica sa dau înapoi. Mi.am pierdut complet încrederea de sine. Ma vad un incompetent si nu stiu ce sa fac in privința asta. Sa imi revin si sa imi recapat încrederea in mine...

2 răspunsuri:
| Teo29 a răspuns:

In primul rand, ai taria de caracter si fa primul pas sa cauti un psiholog priceput caruia sa ii explici pe indelete problema ta si sa gasiti impreuna o rezolvare.

In al doilea rand, sa rada careva de tine e una, iti poti vedea de drum, dar sa te bata e alta treaba. Roaga-i sa isi vada de drum, in caz contrar fa o sesizare la politie ori cauta o solutie sa nu mai iei bataie. Te marcheaza in timp, nu merita sa rabzi dar nici sa te razbuni ci sa actionezi cu tact.

| Ωmega a răspuns:

Raspunsul este in tine si daca tu nu il vei gasi, nimeni nu o va face pentru tine. Eu cand eram la scoala am avut la inceput probleme cu batausi de genul asta. Insa dupa foarte scurt timp am realizat ca nu exista nici un motiv pentru care ar fi mai buni decat mine si desi nu sunt violent deloc si chiar o fire destul de pasnica, daca m-ai calcat pe coada trebuie sa te pregatesti bine de ce va urma. Nu a fost nevoie decat de 1-2 altercatii in favoarea mea pentru ca pe urma sa se schimbe raportul de forte si respect. Si repet eu nu am fost bataus. Insa m-am aparat mereu si mi-am aparat principiile si persoana chiar si atunci cand sansele imi erau net in defavoare. Increderea in sine se capata gradual si in timp si nu o vei obtine neaparat dovedindu-i la pumni pe altii. De cele mai multe ori superioritatea se arata prin a-i ignora. Tu poate vei ajunge cineva in viata, insa ei daca nu isi schimba comportamentul vor ramane la acelasi stadiu in care sunt acum, toata viata. Totusi, data viitoare cand vine unul din asta la tine, apara-te. Stiu ca e usor de zis, insa crede-ma ca nu trebuie sa faci demonstratie de forta. Arata din privire si din pozitia ta si din atitudinea ta, ca nu vei mai tolera astfel de abuzuri in fata nimanui. Arata-le din privire ca daca te mai loveste vei lovi inapoi. Ai sa vezi ca nu se vor mai grabi sa-ti caute pricina. Din pacate copiii si adolescentii tind sa manifeste multa violenta, tocmai pentru a-si asigura superioritatea in grup. Insa tu demonstrand atitudine superioare si stare de spirit superioara, vei reusi sa depasesti si acest obstacol si vei vedea ca mai ales la scoala, eroii de azi sunt batjocoriti maine si invers.
Ai grija de tine si daca vei mai avea probleme cu ei, incearca sa apelezi la altfel de ajutoare, chiar si la politie. Acest flagel al bataii in scoli trebuie sa fie stopat sau redus mult, pentru ca poate degenera in tragedii.