| emeff a întrebat:

am 13 ani si sunt covins ca ca eu nu am un rost pe lumea asta, depresie nu e ca am fost la psiholog dar nu e vorba de asta. Sunt mai urat si nu stiu ce sa fac, toate fetele fug de mine ca de râie si nici prieteni nu prea am din cauza fetei mele. Familia imi tot spun ca eu sunt frumos dar eu nu simt xand ma uit in oglinda se sparge la cat de urat sunt.
Ce ar trebui sa fac, raspundeti-mi va rog?

Răspuns Apreciat de Editori
| Holladragilor a răspuns:

Îți spun sincer, că nu ține de cum arăți. Atâta timp cât tu ești o persoană mișto nimeni nu o sa fie gen "știu că ești de treabă dar ești urat așa că pa ". Oamenii nu te judeca chiar atât de mult pe cat crezi. Nu ai nevoie de relație acum, și sincer, daca o fata te considera o persoana rea doar pentru că nu îi place cum arăți, nu o sa vrei sa fie aia iubita ta. Stai chill, distrează-te, ai grija de tine și o sa vezi că totul o sa devină mult mai bine.

8 răspunsuri:
| viavo a răspuns:

Abia ai 13 ani copile... prima data trebuie sa te dezvolti intelectual si fizic ca sa fuga fetele dupa tine, nu de tine. Te sfatuiesc sa te preocupi de tine, de educatia ta si pe la 17 18 ani o sa se aghete si de tine o fata chiar daca ai nasul mare, nu ai un ochi si esti plin de cosuri. Fiecare om e frumos in felul lui, dar oamenii au preferinte diferite. Cand eram pe la 16, 17 ani ma uitam pe strada si vazusem un tip cu o fata ciudata(pe care eu il vedeam urat) dar il tinea de mana o tipa frumoasa foc si ma gandeam ce naiba a gasit la el si raspunsul e simplu inteligenta, sinceritate si siguranta si alte calitati pe care poti sa le ai chiar daca esti asa urat cum te descrii.

| sierra1 a răspuns:

Așa-i că nu tu singur ai scris acum, aici, tu cel de treișpe ani?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ar trebui să nu te mai uiți în oglindă, acesta ca prim pas.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Partial corect, dar asta nu schimba cum e evaluat pe piata cum s-ar zice. Uitatul in oglinda este inutil pentru ca el poate avea o perceptie puternic falsa si poate a se vedea urat desi nu este.
Deci pana la urma corect, sa nu se mai uite.
Sa afle de la ceilalti care e problema. Daca e mult sub medie ca fizic si asta e motivul, ghinion! Asta este.

Dar e mic inca, poate va da de unii care-l vor accepta asa cum e, la prietenii, ca la relatii nici vorba, daca fizicul e problema si e la extrema negativa.
Desi putin ma cam indoiesc ca e fizicul, sa vedem.
Si sa mearga inainte si daca fug fetele, da-le naiba, isi vede de alte pasiuni, care e treaba?!
Eu in clasa 7-a aveam 13 ani, nu aveam nici prieteni nici prietena, nu aveam nici o treaba, imi vedeam de treaba mea. Bine, nu eram urat, dar nu conta asta atat timp cat nu asta era factorul decizional, nu ma intelegeam cu ei, ca mie nu imi placea prosteala, si nu gaseam pe cineva cu care sa discut si eu ceva mai serios.

| Mosotti a răspuns:

Ideea este ca tu poti sa ai o perceptie eronata ca esti urat, deci nu pun cum vezi tu si nici cum te vad parintii ca ai fi invers, conteaza ce zice piata cum ar veni! Ea zice adevarul, adica cum te vad oamenii, si pe parte de prietenie si relatii.

Daca nu ai fizic bun, normal ca fetele fug! Ti s-a zis de catre altii ca esti nasol fizic?
Daca ti s-a zis, inseamna ca asa o fi!
Fizicul e cheia in general, el face intrarea, oamenii au tendinta sa se imprieteneasca, sa faca relatii cu oamenii care au un fizic mai placut, fie si mediu ca orice om, tu spui ca si cum ai fi sub medie.
Oi fi, nu stiu.

Fizicul nu-l poti schimba.
Daca ei nu zic ca fizicul tau e urat, atunci ai probleme de comportament antisocial, nu esti vesel, prietenos, deschis.

Răspuns utilizator avertizat
| Anonima163333 a răspuns:

Nimeni nu-i urat. Și tu ai părțile tale bune. Poate ai un suflet bun. Cine știe? și cu fetele, lasă-le în pace, ai timp de ele când mai crești.

| Mosotti a răspuns (pentru Anonima163333):

E nu! Sunt oameni urati de tot, sincer nu am vazut prea multi eu, dar sunt. Adica mult sub medie.
Acuma la el depinde. Am zis, daca ceilalti zic ca e urat, inseamna ca e.
Daca nu e urat, doar asa se percepe el in oglinda adica perceptie falsa, atunci fug toti ca e antisocial! El sa ne spuna mai multe.

| Dana1999 a răspuns:

Exagerezi. Oglinda nu se sparge la nimeni. Esti prea critic cu tine. Preiei din jur doar răutate si ti o aplici tie. Esti inca un copil in formare. Ai multe de oferit femeilor pe viitor. Cat despre prieteni, sa stii ca nu e asa cum pare să fie. Intotdeauna va exista o distanțare între oameni. Invata doar sa fi sociabil si sa fi frumos prin felul tau de a le vorbi altora. Oamenii simpatici nu sunt fotomodele, Sunt doar oameni care vorbesc spun ce doresc sa audă.

| mrpom a răspuns:

Asteapta 3-4 ani, acum nu esti destul de dezvoltat, situatia se va schimba