| AlexaGamer a întrebat:

am 13 ani si vreau sa ma epilez pe picioare/maini si la subrat.
Dar mama mea nu ma lasa sa fac asta, mi-a spus sa mai astept un an.

Matusa mea care are o fiica de 11 ani a epilat-o pe fiica ei si m-a intrebat daca m-am epilat vreodata si am zis ca nu. Si era mirata cum sa nu ma epilez la varsta mea?

Am un avantaj ca sunt la matusa mea acasa timp de aproape o luna si a zis ea impreuna cu bunica mea ca ma rezolva ele laughing

Si cand eram acasa eram cu niste prietene, aveam pantaloni scurti si am observat ca 2 dintre ele s-au uitat la picioarele mele putin timp si au pomenit de epilat deci putin ma simteam rusinata, dar ete na! Ce sa fac?

Ma gandeam ca primul epilat sa fie impreuna cu mama mea pentru ca sunt la peste 400km indepartare de ea timp de o luna si ceva.
*Adica ma gandeam ca ma va ajuta ea*.

Dar deja am 13 ani si ma deranjeaza parul si subiectul asta, dar totusi imi dati un sfat daca ar fi ok sa o las pe matusa mea sa ma epileze? Daca mama nu-i de acord la varsta mea... Oricum matusa-me i-a zis ca ar trebui sa o fac sa inteleaga ca este ceva normal sa ma epilez ca nu mai sunt un copil de 10-11 ani ca sunt un adolescent asa imi zice ea.

Deci fetelor ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| AndaAlexandra a răspuns:

Daca i-ai spune mamei tale că te deranjează acest aspect, crezi că nu ar înțelege?
Dacă ar fi după mine, as face-o. Este corpul tau până la urmă și ar trebui sa te simți confortabil cu tine, atunci când ești în public. Până la urmă nu este un subiect atât de serios încât să o asculți pe mama ta. Într-adevăr nu e o prioritate dar este ceva ce te afectează.

10 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Stii ca in unele culturi femeile mai in varsta iau fetitele de la 11-12 ani si le epileaza cu zahar (e cea mai buna metoda de epilat si cea mai ieftina, dar un pic cam complicata) in fiecare luna, ani intregi, iar cand ajung mari nu mai au pic de par pe tot corpul? Este foarte adevarat, am vazut pe pielea mea, cand eram mica ma faceam cu epilatorul pe picioare si acum nu imi mai creste par in acele locuri.
Eu zic sa incerci sa o convingi pe mama ta si daca nu e de acord, te epilezi si gata, cu bicul sau cu ce vrei tu. Ce poate sa iti faca? Sa te bata ca nu te simti bine in pielea ta? Doar nu o sa umbli maimuta pe strada ca are ea idei preconcrpute.

| AlexaGamer explică (pentru Bondarel99):

Ai dreptate, acum nici dlk ca si maimuta laughing dar totusi un pic se observa. Mersi de comentariu

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce zice mama, că ea îți dă de mâncare.

| AlexaGamer explică (pentru sadrian46):

Zici sa o ascult?
daca ai fi in locul meu si ai fi fata nu ti-ar placea sad

| sadrian46 a răspuns (pentru AlexaGamer):

Eu zic că trebuie să o asculți.
Mai ai de trăit împreună cu ea până la 18 ani iar apoi dacă nu ai locuința ta și/sau nu te muți în gazdă, în continuare. Așa că, dacă îți place sau nu.

| Andreeush a răspuns:

Mi se pare că mama ta exagerează.
În primul rând, ca fată, trebuie să ai grijă de igienă iar la subraț ar trebui să te epilezi.
Ai 13 ani nu 8 ani, vorbește cu mama ta și spune-i că vrei să te epilezi la subraț.

| Eireann a răspuns:

Vorbeste cu mama ta si incearca sa o convingi, povesteste-i episodul cu prietenele si pantalonii scurti. Fara tipte, fara nervii. Apoi fa cu matusa.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Daca ai ocazia, fa-o. Hai ca nu e mare lucru un epilat. Mama ta nici n-o sa observe.