| Anonymus123 a întrebat:

Am 13 si, de curand mi-a venit ideea cu deschiderea unui stand cu limonada. Da, stiu, nu suntem in filmele americane, blah, blah! Mi s-a mai spus. Banuiesc ca nu este legal sa ocup spatiul public, si pe langa asta mai am nevoie de alte acte. Ceea ce doresc eu, este sa imi spuneti daca ideea mea este oarecum posibila, ce acte trebuie, cat timp dureazaa ele, si care ar fi costurile.
Detalii: nu as avea nevoie de apa pentru ca va fi in sticle in geanta frigorifica, lamaile vor fi spalate de dinainte etc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ideea ta este magnifica. Eu m-am saturat de chimicalele zise sucuri. Insa nu stiu cum te vei descurca la virsta ta cu aprobarile. Nu stiu ce-ti trebuie. Cred ca la primarie vei afla mai bine.

| Anonymus123 explică (pentru anonim_4396):

Mdaa, si merge un copil de 13 ani la primarie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonymus123):

De ce nu? Vezi, aici gresesc toti. Ai curaj (si te admir) sa vinzi limonada, dar nu ai curaj sa pui o intrebare? Atunci, mergi cu un major (parinte, frate, profesor). Poate un profesor te va sustine spunind de o activitate scolara, bla-bla-bla.

| Anonymus123 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru incredere, apreciez asta. happy Dar de la o idee pana la fapte sunt muuulte trepte de urcat si multe usi de deschis. Si m-ar interesa si costurile. Adica ma gandesc la acest stand ca o idee de a face banuti pe timpul verii pentru copii. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonymus123):

Am inteles ce vrei tu. Dar oricum-oricum, pentru aprobari tot trebuie sa treci pe la primarie. De asta spuneam sa-i intrebi pe ei, sa nu intelegi gresit din alta parte si, pina obtii ce-ti trebuie, trece vara. Iti doresc mult succes!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

A, si du-te la cineva sef de serviciu, nu bate la intimplare la usi care sa dea din umeri.

| Anonymus123 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc! happy

15 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Eu nucred ca ar merge deoarece nu suntem in America, sau in filme. Suntem in Romania, o sa vina tiganeii si o sa fure sau o sa cerseasca... o sa se uite oamenii ciudat la tine, ei nu stiu, nu cred ca ar da cineva bani pe un paharel de limonada.

| Anonymus123 explică (pentru 愛日本):

1-Nu are nicio legatura cu intrebarea mea
2-O data si o data trebuie sa invatam si noi, romanii sa fim educati si sa ne comportam frumos. Ca din cauza asta am ajuns cum am ajuns: pentru ca oamenii sunt descurajati dinainte de a incerca, si ca nu suntem educati. Nu ne comportam si noi ca oamenii. Trebuie sa fim ambitiosi si perseverenti. Am 13 ani si mi-am dat seama de asta, poate ca ne putem schimba. Nu vreau sa tin predici.

| 愛日本 a răspuns (pentru Anonymus123):

Nu are nicio legatura, de c e? pentru ca nu ti-am dat dreptate?
Ei bine, deschide, si vezi cati cumparatori o sa ai si daca iti va merge bine. O sa se uite lumea ciudat la tine... Si nu cred ca un copil de 13 ani ar schimba ''viitorul Romaniei'' sa zicem...

| Anonymus123 explică (pentru 愛日本):

Sa reiau. Nu mi-ai raspuns la intreebare care se referea strict la ideea mea, care poate fi posibila sau nu (nu voiam opinii, voiam realitate), sau la costuri in caz ca aceasta poate fi posibila. happy (y). Apoi, eu nu am zis ca vreau sa fiu buricul Romaniei, dar am cateva probleme cu politica asta stupida: daca n-ai bani esti nimeni, daca esti mic esti nimic. Si pana la urma, daca rad de mine care-i chestia? Adica, frate (da' sunt genul care foloseste acest cuvant), o sa cresc, o sa muncesc si o sa-mi iau familia sa ma car de aici. Pentru decat sa ma simt urat in propria-mi tara mai bine ma simt ok in alta. Nu este asta o problema. Sa nu mai spun ca aici sunt oportunitati 0. N-am nicio problema cu tara asta, am problema cu unii oameni care pur si simplu prefera sa stea pe canapea, sa critice si sa nu faca nimic ca sa li se imbunatateasca viata. Gandeste-te! Am 13 ani (impliniti pe 29 mai) si realizez asta. Sa stii ca eu nu sunt o pitipoanca d-aia care pana la 13 ani a avut 3 iubiti si care este disperata sa-si mai gaseasca 10. Nu-s d-aia care asculta toate manelele posibile si melodiile care au 3 versuri care se repeta si sunt hituri. Ascult P! nk, Bon Jovi, The Beatles, Bosquito, formatii sau cantareti care au ramas in memoria persoanelor. Abia astept sa imi raspunzi, sa ma contrazici. happy

| 愛日本 a răspuns (pentru Anonymus123):

Acum nu inteleg de ce etichetezi persoanele care asculta un anumit gen de muzica, fiecare cu gusturile lui...*daca i place i place si gata happy
Vezi asta este problema, toti cei care gandesc ca tine fac exact cum ai zis tu :
'' o sa muncesc si o sa-mi iau familia sa ma car de aici'', dar nimeni nu s-a gandit sa schimbe ceva. Imi place cum gandesti la varsta ta, esti foarte inteligenta, tine-o tot asa.

| Anonymus123 explică (pentru 愛日本):

Nu vreau sa te supar, contrazicandu-te. Dar, nu imi place muzica populara si muzica clasica, nici chiar hip hop sau rap, dar ai ce invata din ea. In schimb din manele ce inveti? Inveti sa-ti plangi de mila sau inveti ca cel mai important in viata este bautara sau femeile sau banii sau lucrurile care de-obicei prostesc oamenii. Adica asta nu este doar opinia mea. Este opinia multor oameni. Si daca cei care iubesc manelele cred ca e bine sa le asculte sa vina cu motive. De ce?

| 愛日本 a răspuns (pentru Anonymus123):

Pai manelele sunt foarte ascultate la petreceri, nunti, botezuri, cluburi pentru ca e muzica pe care poti dansa, dar si cea populara.Sunt unele manele care sunt ascultate pentru ca sunt faine. In care este vorba de dragoste, ca si intr-o melodie gen hip hop sau alt gen...

| Anonymus123 explică (pentru 愛日本):

Pai muzica de petrcere este // cu manelele. Manelele sunte acelea gen: locu'unu numai unu sunt mereu pe locu unu, sau si beau vinu cu borcanu'borcanu sau acestea. Adica melodii fara sens. La mine in familie si in clasa nimeni nu suporta manelele.

| ralu01raluca a răspuns:

Buna! Idea e foarte buna sa vinzi limonada si eu m-am gandit la asta ...Trebuie sa iei de la primarie o autorizatie de comert stradal care nu va costa foarte mult.Chiar daca oamenii s-ar putea sa te priveasca ciudat...dar e bine sa incerci si daca le vei arata autorizatia s-ar putea sa te ia in serios! Multa bafta cu limonada happy