| TacBam a întrebat:

am 14 ani si o problema destul de marelaughing)
Trec clasa a 8a si mai este putin pana incepe scoala, unii colegi ai mei deja au inceput meditatiile si eu nu. Sunt in negare completa si am in minte ca nu vreau sa fac nimic pentru la scoala nici macar sa copiez o lectie. Totul a inceput de cand cu scoala online. A fost o parodie si de atunci m-am cam lasat de scoala. Mi-e frica pentru examen ca na trebuie sa ajungi la un liceu bun altfel dai bani la meditatii pentru facultate si bac. Cel mai mult imi e frica la matematica geometrie pentru ca in clasa a 6a cand am inceput geometria ni s-a schimbat profesoara din a 5a si era cam incompetenta profesoara, nu stia sa predea sau sa explice geometrie si am inceput prost iar acum nu prea stiu geometrie pentru ca in clasa a 7a iar s-a schimbat profesoara (nu erau titulare doamnele din a 5 a si a 6a) si crede ca stim tot la geometrie, un coleg a intrebat o chestie din clasa a 6a si a tipat la el "cum sa nu stii asa ceva" iar eu acum nu stiu aproape nimic la geometrie.Am medii de 9 si 10. Cum scap de negare, lene si nevointa sa muncesc pentru la scoala?

Răspuns Câştigător
| Lexiq a răspuns:

Acum trec in a 9-a deci cred ca pot fii in masura sa te ajut.Stii cum e, degeaba o sa inveti dinainte ca uiti.Ideea e la acest examen sa ai baza.Nu incepe cu ce e mai greu ca o sa te pierzi.Nu te baza niciodata ca subiectul 2 e prea simplu si il faci.In special problemele 2 si 3 trebuie sa vezi mai multe probleme ca alea ca poti gresii dintr o prostie.Eu am scapat de lene, deoarece am avut o profesoara severa care stia foarte bine ce nu stiu si de asta m-a si pus cu un coleg olimpic la mate.Ideea e sa fii severa tu cu tine.Nu trebuie acum sa te apuci vai de mine sa inveti totul pe de rost.Nu invata motamo alt sfat.Eu personal nu prea am tinut pasul cu lectiile de la scoala, pentru ca ne tinea prea mult pentru una singura.Da nu mai zic ca eu am fost planta la matematica si am invatat toata matematica in cateva luni.Nu pot spune ca am avut vointa, ci am invatat cand am vazut cat de mult ma presa lumea si cat de severa era lumea cu mine ca nu stiam.Chiar daca o sa ai lene, o sa plangi foarte mult cand o sa vezi ca nu tii pasul si fie ca vrei fie ca nu o sa le retii chiar fara sa vrei.Ideea e sa nu te panichezi si daca vezi ca nu stii iti bati capul.MULT SUCCES