| RedTheBaby a întrebat:

am 14 ani sunt baiat ma numesc Robi si as vrea sa ma ajutati intr-un fel sa il conving pe tata sa nu mai fumeze,il iubesc foarte mult si nu vreau sa moara din cauza unei prostii inainte de vreme,i-am spus sa nu mai fumeze sau macar sa incerce dar nimic, ce as pute-a face?

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

„Oamenii doresc să scape de relele pe care le aduc cu sine viciile lor, nu de vicii." — Ralph Waldo Emerson
Știu ce simți(mama este fumătoare), dar este viața lui, iar dacă vrea să și-o distrugă, lasă-l. Oricum n-ai să reușești, chiar dacă ai cele mai pure intenții.

6 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Nu poti ajuta pe cineva care nu vrea sa fie ajutat. Decizia trebuie sa fie a lui, si sa fie foarte hotarat.

| vocea a răspuns:

Nu poti este adult stie consecintele, el trebuie sa vrea sa renunte, si stie ca il iubesti dar ii este foarte greu sa renunte, mai ales daca fumeaza demult si nu trebuie judecat, suuces

| SteinZer0 a răspuns:

De ce iti imaginezi ca are nevoie de ajutorul tau? Nu e neaparat sa mori din cauza fumatului. Depinde de multi factori daca, de exemplu, o sa ai cancer de plamani sau de gat. Desi fumatul ii creste sansele, poate sa fie sanatos tot restul vietii.

| rolynight a răspuns:

Din pacate, nu poti sa-i bagi unui fumator in cap sa se lase, oricat de multe sfaturi, dezavantaje sau fotografii despre ce se poate intampla i-ai da, daca nu exista acel strop de vointa, nu cred ca poti sa-l convingi.

| MisteryShadow a răspuns:

Spune-i ce ne-ai zis și nouă. Sunt sigură că se va gândi dacă aude asta din partea ta. Eventual ia-o și pe mama ta să te susțină. Baftă.winking

| lexi11 a răspuns:

Cred ca trebuie sa ii dai un motiv bun sa renunte! Si trebuie sa ii arati ce efect au actiunile lui aupra ta! Succes! happy