| maddy2012 a întrebat:

TPU! Am 15 ani si vreau sa practic karate... Dar nu stiu ce stil. Ma gandeam la shotokan dar in Galati (aici locuiesc) nu exista un asfel de club. Mai am de ales intre aikido si ju jutsu. Si am mai vazut un club la care scria "karate" la stil. La care ar trebui sa merg? Mentionez faptul ca nu sunt foarte rezistenta fizic vorbind, si vreau sa ma distrez si sa invat sa ma apar, sa lupt.big grin Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| raluanna a răspuns:

Buna! Si eu am 15 ani si practic de ceva timp ju jutsu in Bucuresti. Crede-ma mie mi se pare foarte ok. La aikido inveti sa te aperi, dar nu prea poti sa folosesti asta in situatii reale. Oricum practicand un sport o sa ai rezistenta fizica. (nici eu nu eram rezistenta, iar acum pot sa lupt cu oameni mai grei k mine).La karate sunt doar diferite lovituri de brate si picioare care se invata si la jujutsu, cu diferenta ca la jujutsu inveti si alte procedee. Aproape toate artele martiale au luat nastere din jujutsu. Alegi ce consideri ca ti se potriveste! Te pup si succes!

1 răspuns:
| FcRb1923Madalin a răspuns:

Am auzit ca "ya kana du kana" e cel mai misto
sau "muki'n keay"
succes