| anonim_4396 a întrebat:

Ieri am fost la parintii lui(eu nu vroiam sa ma duc pentru ca mama lui m-a jignit.de ce? pentru ca ea a tipat la mine la telefon si eu am ridicat tonul un pic la ea).M-am simtit foarte naspa acolo(ca de obicei). Tatal lui s-a suparat pe mine ca am stat in alta camera in loc sa stau cu ei si mi-a vorbit foarte urat.Asa zisul meu sot cand a auzit ca taicasau se ia de mine m-a lasat acolo singura si a plecat sa pregateasca masina sa plecam(asta pentru ca ne pregateam sa plecam).M-a durut rau! Ma simt foarte dezamagita, ranita.Eu am renuntat la tot pentru el iar el nu a fost in stare sa zica un cuvant in fata tatalui sau.Mi-am dat seama cat valorez eu pentru el! Eu m-am certat cu toata lumea pentru el.Ma doare asa de rau sufletul incat acum il vad ca pe un strain.Nu pot sa ma opresc din plans.Sunt socata. Abia acum am vazut ce fel de oameni sunt.
Printre altele, tatal lui mi-a zis ca daca vrea el poate sa ne desparta ca e baiatul lui si face ce vrea cu el.
Inima mea il iubeste dar mintea imi spune sa ma despart de el.Nu stiu cum sa procedez.Cum sa il uit daca zi de zi e langa mine?(locuim impreuna)

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Singura intrebare la care trebuie sa iti raspunzi este cu cine vrei sa fii: cu el sau cu familia lui?
Si eu sunt casatorit, insa nici la primarie nici la biserica nu m-a intrebat nimeni daca vreau sa fiu cu socrii si la bine si la rau, deci ei pur si simplu nu fac parte din casnicia mea. Iar parintii mei la fel.
Este drept ca a fost poate putin las, plecand si lasandu-te singura, dar pana la urma nici tu nu aveai vreun drept sa ridici tonul sau sa te certi cu parintii lui.
Referitor la ideea de a divorta de sot pentru ca ai realizat abia acum ce fel de oameni sunt parintii lui, incearca sa spui asta cu voce tare si iti vei da seama singura cat de ridicol suna.

| IMC90 a răspuns:

Ma, pana la urma tasu si masa l-au crescut si l-a sters la kuur, nu tu. Tu vrei doar big happy family, si esti departe rau de lumea reala (asa se intampla peste tot). Ti-am zis, esti plina de stereotipuri cretine.
Ce credeai, ca te mariti si gata, faci ce vrea aia a ta? Mereu va exista cineva sa-ti bage bete-n roate, daca vrei sa faci ce vrei tu stai singura.
Cand te-ai grabit sa te mariti, ai luat in considerare faptul ca familia lui nu te suporta? Sau ti s-a rupt? Sau asta cu ura intre tabere e mai noua?

| IMC90 a răspuns:

P.S(n): Neveste si copii poti avea cate vrei, alti frati si alti parinti nu ai de unde sa mai faci rost. Tu nu ai cum sa reprezinti pentru el mai mult decat parintii lui niciodata in viata asta.
D-aia ti-am zis ca esti plina de stereotipuri. Daca vrei sa nu mai suferi, incepe sa le gandesti (ca lumea nu e cum ai vazut tu in filmele americane)

| sabin89 a răspuns:

Poate ca el vrea sa mentina relatiile si cu ai lui. Se gandeste sa procedeze intelept, pentru ca in general nu este bine sa ai relatii proaste cu nimeni. Si mai ales cu parintii. Din cate inteleg, el nici nu a aprobat atitudinea lor. Doar nu a zis nimic. S-a gandit sa mentina o pozitie de echilibru, ceea ce nu e rau. Nu se stie cand o sa aveti nevoie de ei. Spui ca locuiti impreuna, inseamna ca majoritatea timpului o petrece cu tine, nu cu ei. Deci te iubeste. Si asta conteaza.

| MCRgurl a răspuns:

Am un prieten la care tin, de fiecare data urlu la toata lumea care-l jigneste si el nu ridica un deget pentru mine, dar nu pot renunta la el, nu suntem impreuna si nici nu vreau dar n-as putea renunta la el...si totusi sunt parinti lui, gandeste-te si tu ca l-au crescut si nu poate urla la ei.dar nu ti-am dat un exemplu bun pentru ca parinti lui sunt prieteni cu mine si intre noi nu e nimic deci cred ca aici nu e de mine dar cand ai zis ca n-a zis nimic m-am gandit la acest raspuns.asculta-ti inima ni creierul

| Lightose a răspuns:

In primul rand, nu m-am dus rar la parintii lui(1-2 ori pe luna). Sunt 100 si ceva de kilometrii deci din start drumul ma oboseste.Nu am stat in alta camera fara sa ii bag in seama:am stat cat am stat cu ei si apoi m-am dus sa ma odihnesc(eram foarte obosita, aveam problemele lunare si eram si plictisita recunosc).Eu sunt o persoana corecta si platesc fiecaruia cu aceeasi moneda.Nu am de ce sa suport figurile tatalui prietenului meu(nu il mai consider sot pentru ca nu merita), mai ales ca era beat.Iar eu oamenii beti nu ii suport.Fiecare gandeste cum vrea dar eu nu am de ce sa ma duc sa spal vasele la niste straini. Daca s-ar fi comportat cu mine cum ar fi fost normal(ca niste parinti) ar fi fost altceva, dar tatal lui mi-a zis clar ca nu are nicio legatura cu mine.
Acel om(tatal lui), la fel ca si sotia lui sunt 2 oameni nebuni care si acum ii tin contul fiului sau, si niciodata nu m-au lasat sa fiu sotia lui.Mereu mi-au luat dreptul de a fi sotie.
Cat despre copii...niciodata nu mi-as lasa copii la bunici.Nu ar avea ce educatie sa primeasca de la ei si in plus consider ca intotdeauna copii trebuie sa stea cu parintii nu cu bunicii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tatal lui cred ca a vrut si sa-ti ft-a una, dar s-a abtinut! rolling on the floor
Si bravo lui! El ii ia apararea sotiei lui, in fata mucoaselor care vin sa-i bage vrajba in casa, semn ca el chiar tine la nevasta-sa.
Pe de alta parte, fi-su, ca orice fiu, are minte-n lula si crede ca a dat de marea dragoste a vietii lui, si e in stare sa se certe cu propria-i familie pentru a arata cat de "matur" e el.
No' acu' ce sa-ti zic? Ca o sa faci copii si o sa ii cresti singurica, fara o bunica amabila, sa te ajute material sau sa stea cu ei? Bine, zic si asta, na!
Lasa, ca e tardiv anyway. Exista o expresie frumoasa in limba romana, pe care vreau sa ti-o impartasesc: unde scuipi, nu mai lingi!
Pa si pu.

| zahy a răspuns:

Pai tu esti vinovata te duci la parinti lui o data la o gramada de timp si stai in alta camera nu ii bagi in seama da scuze da si parerea mea este ca esti nesimptita. Un om cu bun simt cand merge la socri sta cu iei si ii ridica in slavi, ii face sa se simpta bine chiar daca nu ii suporta, trebuie sa te comporti frumos o data pe saptamana 10 minute cat stai sau la masa. Le speli vasele dupa ce mananci ajuti la strangerea mesei la aranjarea mesei. Ce vroiai sa zica sotu tau lasa tata asta e am o nevasta nesimptita nu stie sa se comporte. Imi cers scuze daca suna acest mesaj jignitor dar asta gandesc.

| Yasmine18 a răspuns:

Eu zic ca trebuie sa ii spui sa vorbesti cu el si sa mergeti mai departe.Nu trebuie sa divortati pentru o chestie asa banala. Si tu poarta-te frumos cu parintii lui ii mai ajuti la treaba pe soacra ta la mancare una alta.Mai lasi de la tine daca zice ceva ce nu-ti convine.