| Arin112 a întrebat:

Bună TPU, am 19 ani ei nu știu ce profesie îmi este potrivită, as fi vrut sa plec sa lucrez in Anglia mai exact în Londra dar părinții nu mă lăsa si mă pun să mă duc să fac postliceala de asistent medical.Imi tot spun că diplomele sunt foarte importante sa le ai in mana.Dar mi-e foarte greu să fac școală si sa lucrez in paralel sa ies de la munca să mă duc la scoala,ar fi un stres continuu,mă gândeam doar sa plec sa lucrez,mă descurc foarte bine cu engleza, chiar nu știu ce să fac SI nu cred că merita, toți banii se duc in strictul necesar, chirii SI alte cheltuieli, n-am văzut marea, am fost doar odată la munte când am făcut banchetul de sfârșit de clasă a12a,mi-as dori din tot sufletul sa călătoresc! crying

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si in Anglia ce ai fi lucrat daca nu stii sa faci nimic? Ca labour gasesti, in colt de stradă daca ai noroc sa fii luat de cineva la muncă. Asculta ce iti spun parintii, ca vei regreta mai tarziu.

| Arin112 explică (pentru darrio2007):

În domeniul vânzărilor

| darrio2007 a răspuns (pentru Arin112):

Daca nu ai pe nimeni pe acolo, ca sa te ajute, ai sa vinzi flori in coltul strazii.

| aimullah123 a răspuns:

Pai sa iti spun sincer asa sunt toti parintii. Ei nu au facultate si nu stiu cum e. Sa pierzi 4, 5 sau 6 ani din viata ta doar ca sa obtii o diploma cu care sa te stergi in loc de hartie igienica e aiurea. Vei fi data afara imediat daca nu stii nimic degeaba ai diploma. Ca daca te duci undeva asa in scarba nu faci mare chestie.
Privind problema din celalalt punct de vedere fiecare trebuie sa avem o meserie la baza. Fie ca faci o facultate, fie ca faci doar niste cursuri bune e alegera ta insa trebuie sa ai o specializare. Sa nu lucrezi ca necalificat ca o sa isi stearga toata lumea pantofii cu tine.
Nu stiu de ce te-ai gandit sa te faci vanzatoare dar sigur nu vrei asta. E doar o iluzie. Tu nu ai chef sa mai inveti si de aceea cauti orice altceva. Dar tu ai luat bacul? Parca esti fata aia care a zis ca are nevoie de ajutor la matematica. Ti-am dat in privat un mesaj ca te ajut eu dar nu m-ai contactat. De matematica nu trebuie sa fugi, e cea mai usoara materie dintre cele de la bac dar doar ti se pare ca e grea. Sfatul meu pentru tine este sa te lupti sa iei bacul. Dupa care ar trebui sa mergi si pe la un psiholog ca poate ai un blocaj d-asta si nu poti sa mai inveti. Am avut si eu nu-i problema am luat niste vitamine doar.
In legatura cu faptul ca nu iti gasesti pasiunea ta, trebuie sa te duci si sa incerci pentru ca altfel nu ai de unde sti daca ti se potriveste sau nu. Spre exemplu te duci la un restaurant vezi ca nu iti place te duci si incerci sa gatesti la o cantina unde nu e asa mare stres ca la restaurant. Vezi ca nu iti place bucataria incerci alta meserie si tot asa pana iti gasesti. Pentru ca alta solutie nu exista. Si te gandesti pe care sa o incerci prima, "pai imi place sa fac asta, asta si asta, ok incerc aici"

| Arin112 explică (pentru aimullah123):

Păi mi.ai dat mesaj, dar eu nu am primit nimic

| aimullah123 a răspuns (pentru Arin112):

Acum l-ai primit?

| Anabela777 a răspuns:

Zi-le parintilor tai ca-i viata ta si faci ce vrei cu ea.