| anonim_4396 a întrebat:

Am ajuns la concluzia că nu mă pot încrede în nimeni, nici în prieteni, nici în familie, exceptând doar o persoana, bunica mea. Ea e singura persoană pe care o cred eu de încredere. De fiecare dată săracă femeie când vin pe la ea, la țară își opreste o sumă din pensie pentru a mi-o da mie și mereu o văd cu un zâmbet pe buze și cu o luminare parcă de înger când mă vede. (părinții mei sunt despărțiți, iar eu îmi petrec vacanțele pe la ea și pe la tatăl meu). Sincer n-aș da 2 bani pe nimeni în afară de acestă persoană, nici pe mama care s-a străduit să mă crească și mă ajută mai mereu. Simt că nu mai pot avea încredere nici în proprii părinți, dacă le-aș spune ceva, ei la rândul lor le-ar spune și partenerilor lor, adică părinților mei vitregi. Eu aș vrea ca unele lucruri să rămână doar între noi, dar din păcate nu se poate. Poate e o concluzie eronată, dar asta simt. Ce părere aveți?

10 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Ce vârstă ai?
E alegerea ta în cine ai încredere, prietenii vin și pleacă.

| Nemessys a răspuns:

Ce parere sa am? Nu sunt un filosof de ala care sa-ti zica ca sunt parintii tai si trebuie sa ai incredere in ei. Nu. valoarea unei persoane pentru tine nu are legatura cu gradul de rudenie. Este alegerea ta in cine sa ai incredere si nimeni nu poate schimba asta. Poti primi aici si 100 de raspunsuri cu,, ar trebui sa ai incredere in parintii tai doar pentru ca... sunt parintii tai si atat" ca tu nu o sa te schimbi deloc si bine faci deoarece tu-ti cunosti mai bine situatia cu ai tai.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Poate ar trebui sa vorbesti mai mult cu parintii despre ce te deranjeaza,trebuie sa realizeze odata si odata ca gresesc cu niste lucruri.
Poate si ei au trecut prin momente grele,ca doar a fost un divort, iar un divort nu e usor mai ales ca trebuie sa aiba grija sa nu ai senzatia ca ai fi abandonat.
Ai rabdare cu ei, poate judeci prea aspru.
Cu prietenii, na e altceva, maine pe unii poti sa nu ii mai ai dar familia va tine mereu la tine!

| Eugen80 a răspuns:

Daca tu judeci increderea in persoanele de langa tine in functie de banii pe care ti-i dau, atunci e gresit.
Daca tu ai incredere in tine in primul rand, nu ai nevoie de altcineva. Nu situ ce mari secrete de stat le poti spune parintilor tai, care ai le-ar putea spune partenerilor lor... astea sunt copilarisme. Gandeste-te ca peste 10 ani te vei gandi la toate astea si tie si se vor parea tot prostii.
Vezi ca si atitudinea asta ca nu ai da doi bani pe nimeni poate nu este corecta. Poate ca tu aduni ce ai semanat. daca tu i-ai tratat asa pe ceilalti, atunci si ei te trateaza la fel. Ca parinti, daca tu faci doar ce vrei tu si nu ii asculti, cum vrei sa te controleze? Tie poate iti place doar de bunica, pentru ca ea iti ofera libertatea, iti mai da si bani si te lasa de capul tau. Parintii nu pot avea luxul asta de te lasa de capul tau!

| Littledoctor26 a răspuns:

Buna! Poate ca realitatea e dura uneori si da, nu poti avea incredere ca un secret spus va ramane secret. Descarca-ti sufletul la psiholog, la preot, evita sa mai spui secretele tale altor persoane daca nu ai incredere. In viata suntem pe cont propriu, ai incredere in tine, asta e cel mai important. Si eu am trecut printr-o situatie asemanatoare, dar inveti sa accepti ca asa e viata si trebuie sa te adaptezi, sa lupti! Succes!

| Mmaannuu111 a răspuns:

știi in cine poți avea încredere? in persoana iubită. Dacă acea persoana te iubește sunt sigur ca nu va spune nimănui. Găsește ți persoana iubită si ține te de ea. Dacă nu ești pregătit de ceva serios nu ți căuta persoana iubită. Pentru ce sa ți cauți dacă nu vrei ceva serios? Distracție? sunt multe moduri de a te distra, nu frângi inima unei persoane doar pentru distracție. Crede-mă veți fi amândoi într-o persoană un singur caracter si te vei consulta DESPRE orice cu acea persoana. De asta majoritatea lumii își formează familii și își lasă prietenii pe al 2 lea loc.

| AlexAL275 a răspuns (pentru Mmaannuu111):

Hai că mă apuc fix acum la 16 ani de relații serioase rolling on the floor

| Catrice a răspuns (pentru AlexAL275):

Nu uita de nuntahee hee

| Mmaannuu111 a răspuns (pentru AlexAL275):

Am zis pe viitor sa nu stai toată viața ca o depresiva. oricum tu nu știi ce i aia dragoste