| anonim_4396 a întrebat:

Vreau să încep prin a spune ca am 21 de ani si sunt la facultate, am un iubit care are 28, lucrează în orașul meu natal si locuiește cu parintii. Ne înțelegem super bine, suntem împreună de un 1, dar ne stim din copilărie, am fost buni prieteni mereu, ne completăm reciproc, iar relația noastră se bazează pe încredere si respect. Cu mama lui mă înteleg foarte bine, este o femeie minunată pe care o respect. El are un job foarte bine plătit, dar a locuit cu părinții pentru a-si aduna bani,iar astfel si-a cumpărat o casă lângă oraș din banii proprii.
Problema e că el fiind singurul copil,mama sa este foarte atașată de el, ei spun ca vor să se mute separat,cu intenția aceasta a luat casa,dar mama sa nu vrea să-l lase să locuiască acolo,dar nici ea nu vrea să se mute,spune să mai aștepte să vadă ce va mai fi. Uneori simt ca eu concurez cu ea pentru inima lui, desi nu o face cu intenție.
Merg des pe la el,iar uneori cand iesim, mama sa vine cu noi,iar de exemplu daca vrem sa mergem undeva să mâncam, ea alege mereu locul, părerea mea nu contează si mereu facem cum dorește ea, dacă nu-mi place mâncarea dintr-un local, eu stau si nu-mi comand nimic, iar ei doi mănâncă.
El spune să o las pe ea să stea în față în mașină pentru că îi place, dar dânsa îmi spune mie să stau.
Mereu îi cere ei sfatul si după mie.
Ieri m-am simtim super prost, el si-a schimbat frizura iar mama sa i-a spus să se tundă că nu-i place deloc, iar eu am zis că e frumos si îi stă bine, iar ea mă contrazicea că nu e adevărat si că ei nu-i place, deci să o asculte. Ei discuta mereu despre planuri de viitor, despre banii adunați de el si ce vrea să facă cu ei, iar eu nu sunt inclusă în discuții. Uneori când iesim în mall ei merg în față împreună, iar eu singură în spate,odată au intrat împreună într-un magazin, să-i cumpere dânsei un cadou, iar eu am așteptat jumătate de oră pe trotuar singura.
Mereu ne spune ce să facem, el nu o asculta întotdeauna, într-o seara m-a dus el acasa si ea îi tot spunea să-l ia si pe soțul ei cu noi, dar noi voiam să stăm singuri, el neaceptând. Nu putem avea intimitate deplină, când vine la mine sunt părinții mei, iar la el sunt părinții lui. Nu vreau să par încrezută, dar aceste lucruri mă afectează. Săptămâna trecută trebuia să ne petrecem duminica împreună, dar a invitat-o si pe ea, m-am bucurat când a venit, trebuia să mergem la un local, dar dânsa voia altundeva, iar când am ajuns acolo a mers la baie, iar după a zis că nu-i mai place nimic de acolo si că vrea mergem să mâncam acasă. Când am discuții contradictorii cu iubitul meu, este imparțială, îi spune să nu mă supere, dar si mie îmi spune că fac unele lucruri să-i atrag lui atenția si că nu e okey, dacă-i spun că mă doare stomacul si nu mai pot mânca, spune că mă prefac. Ei doi petrec foarte mult timp împreună, iar dacă merg undeva, el o întreabă pe ea dacă e ok să merg si eu. Ea mi-a spus că nu vrea ca el să cadă de fraier deoarece eu sunt la facultate si pot oricând să-mi găsesc pe altcineva. Odata eram tot cu ei, iar mamei sale îi era sete, am oprit la un magazin să-i ia apă, iar eu mi-am luat o sticlă din banii mei, nu sunt materialista, nu accept să-mi fie plătită nota si nici nu iau niciun leu de al el, dar parcă atunci, m-as fi bucurat dacă îmi cumpăra si mie apă, nu doar ei.
Stiu că sunt geloasă pe dânsa si nu e okey, e normal să o iubească si respecte, mama e tot mamă, dar parcă as vrea să fiu eu primordială, chiar dacă sună egoist, nu cu părinții te căsătorești.
Nu stiu ce să fac, mi-ar plăcea ca el să stea separat, să putem avea si noi intimitate.

17 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Relatie imposibila, el nu vrea sa renunte la masa deloc, tu fiind intotdeauna pe locul doi.

Din punctul meu de vedere, pentru ca-i clar ca el nu vrea sa te puna pe tine locul 1 in viata lui si nu vrae sa faca nimic fara maica-sa sau fara sa o supere pe maica-sa spun sa-ti cauti alt baiat, fiindca in casnicia asta (daca te vei marita cu el) tu vei fii intotdeauna pe ultimul loc, contand parerea maica-si nu a ta, deciziile fiind luate cu maica-sa, nu cu tine samd.

Cunosc genul acesta de mama dominatoare si baiat supus si crede-ma ca nu merita sa te sacrifici ca sa ai o viata plina de nefericire alaturi de un om manipulat, controlat si condus de maica-sa.
Imi aduc aminte cum plangea o amica de-a mea ca soacra intra peste ei dimineata in camera, ca sa-si scarpine baiatul pe spate, ca asa l-a invatat, chiar daca ei faceau sex sau erau goi pusca... cat de penibila era situatia. sau mai in gluma sau mai in serios, venea si sa baga cu ei in pat, cand socrul era de serviciu noaptea, ca ei ii este teama sa doarma singura.
Cu chiu si vai a tinut casnicia asta vreo 6 ani, cu zeci de tenattive si promisuni din partea baiatului ca nu va mai accepta asta de la maica-sa, dar nu s-a imbunatatit situatia. S-a dus naibii casnicia lor pe apa sambatei.
Azi sunt oamnei in varsta cu toti. El este tot singur, doarme cu masa, ca nu l-a mai vrut nici o femeie, fiind genul de fatalau care depinde si la 50 de ani de masa.
Ea s-a recasatorit cu un barbat minunat care o iubeste si-i face inca toate poftele, fiind trup si suflet pentru ea, pentru ei doi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Zii sa fie barbat asa cum ar fi cazul la 28 ani sau papa

| dullcat a răspuns:

Suna ca si cum mereu vei fi pe locul 2, dupa mama, iar lucrurile doar se vor agrava de aici inainte. Poarta o discutie cu el, despre cum in mod normal in aceasta etapa a vietii tu ar trebuie sa primezi, iar mama sa fie de fapt pe locul 2.

Imi si imaginez cum, daca te desparti de el mama va spune ca a avut ea mare dreptate, ca l-ai luat de fraier pe baiataul ei si ti-ai gasit pe altcineva. Oh the irony...

| Freya1 a răspuns:

Nu trebuie sa te invinovatesti pe tine, realtia lor chiar e exagerata iar tu din păcate nu vei putea avea un viitor cu el în care sa contezi.
Dacă o sa ajungi sa aveți o familie împreună sincer îți spun că o să fi a 5-a roata la căruță ce atârnă de el și mama lui.

Motivele pot fi ample.Ori nu e el pregătit pentru o relatie serioasa și simte încă nevoia sa mai copilăresca,ori are un beneficiu din parte mamei și ceva de câștigat (cum e ajutor, bani, stabilitate etc) pentru ca singur are senzația ca nu va face fata.
Părerea mea e ca tu ar trebui sa nu mai fi asa moale și sa ii spui ce te macină, da, fără sa te gândești ca mama lui e de treaba sau ca se va supăra iubi pe tine.Ca lor sincer nu le pasa dacă ție îți pica prost ceva, dacă tu ești de acord sau îți place.Asa ca părerea mea e sa iti expui punctul de vedere și după sa ii dai răgaz de gândire. Daca tot asa continua, ar trebui sa îți vezi de treaba.

| Holiday a răspuns:

Nu e ea cea mai vinovata de situatie. Iubitul tau are problema ca sta dupa fusta ma-si. In general, genul asta de persoane "bagacioase", cum e soacra-ta, pe masura ce imbatranesc devin din ce in ce mai nesuferite. Stai sa vezi circ cand vei avea copil/ii, respectiv ea nepot/i. Una peste alta, scapa de el pana nu e prea tarziu. Maritata si eventual cu copil e mai complicat sa faci asta. Nu merita sa te combini cu unul care e sclavul maica-si. O sa ai viata complicata, iar frustrarile se vor acumula.

| sofisis a răspuns:

In situatia ta nu poti face decat 2 lucruri : ori accepti ca mamica va fi mereu pe primul loc ori pui piciorul in prag si ii explici ca daca nu vrea femeie, poate sa ramana cu ma-sa. Daca in schimb vrea femeie, e vremea sa se intarce.

| Emma30555 a răspuns:

Eu cred ca el nu te iubește sau poate asa e firea lui și va fi mereu la fel cu orice fata ceea ce iar nu e bine. Adică și prima varianta și a, doua nu sunt ok. Poate dacă ar iubi cu adevărat și ar îndrepta atenția de la sine către iubita, ar fi o prioritate. Spun ca nu te iubește datorita faptului ca nu ți cumpăra nici măcar o apa deși i-a luat maica si, faptul ca nu și dorește intimitate, faptul ca te lasă singura. Și tu mai faci unele fițe fiindcă alegerea restaurantului, mancarii mi se par detalii care nu contează asa mult, cel puțin pentru mine nu ar conta dacă ar fi un loc cât de cât drăguț. Dar una peste alta nu este ok sa faceți totul împreună cu mama lui, iar el sa, fie atât de zgârcit și nesimțit sa i nu ți ia o banala apa mai ales ca deja cumpărase una.

| Gabrielaalina78 a răspuns (pentru Emma30555):

Iti înteleg părere, fac fițe pentru că eu nu pot mânca în anumite restaurante din cauză că am anumite intolerante. Dacă dânsa alege să mergem de 4 ori în același loc, cred că a 5 oară ar trebui să se țină cont și de părerea mea.

| Emma30555 a răspuns (pentru Gabrielaalina78):

Ar trebui sa i spui aceste doamne, cu diplomație bineînțeles ca nu e normal ca un cuplu tânăr sa fie tot timpul cu soacra, ba chiar sa o incurajezi sa iasă mai mult cu soțul ei sau prietene de vârstă dânsei, în plus poți sa o spui ca nu este bine ca un băiat sa fie mereu băiatul mamei și la aproape 30 de ani. Ca îți place apropierea dintre voi trei dar ca un cuplu trebuie sa aibă și viata sa independenta de părinți. Nu trebuie neapărat sa va mutați dar sa petreceți timp singuri și sa asculte și de părerea ta. Vorbește și cu el. Dacă nu se schimba nu pierzi nimic, e prea "fatalau". Eu sunt mereu pro părinți, și eu îmi respect mult părinții, și înțeleg și dacă mama prietenului meu îl suna des sa vadă ce face. Respect în general părinții și pe ai mei și pe ai partenerului dar toate au o limita naturala. Femeia ar trebui sa iasă cu soțul ei mai des, sau sa ieșiți în patru măcar dar nu tot timpul

| mi25 a răspuns:

Iti recomand sa-i pui o intrebare iubitului tau: cu cine rea sa faca pe viitor casa: cu tine sau cu mama lui. Doua familii in una nu se poate.
Spune-i ca ii respecti mama, dar relatia voastra intima nu trebuie sa fie sub ochii maimei lui. Doi tineri ies in oras, la un restaurant sau altele doar in doi, ca sa-si poata manifesta sentimentele si a se cunoaste.
Dar cred ca, asa cum au spus si altii, nu vei face casa buna cu el, deoarece el nu este barbat cu picioarele pe pamant care are o iubita, ci inca este un copil care inca se agata de fusta mamei.
Doua familii in aceiasi casa greu de trait, mai ales cu o o asemenea viitoare soacra si un iubit care-i canta in struna.
EL NU TE IUBESTE!

| anonim3247 a răspuns:

Caută altul și lasă-l să trăiască cu mă-sa și cu ta-su.

| blackann a răspuns:

Lasa-l, nu o sa se schimbe niciodata si mama mereu o sa se bage, se vede o regina boema.
Din toate experientele posibile din jurul meu, iti spun ca iti pierzi timpul.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Ai intrat intr-un joc pe care NICIODATA nu-l vei căștiga.
Success!

| just4ubr2015 a răspuns:

Despartate de el atata timp cat el sta cu mami chiar daca are casa lui tu vei fi mereu o intrusa.

Răspuns utilizator avertizat
| MiraMiraMira987654321 a răspuns:

Un barbat mereu va fi "baiatul mamei". Daca nu stii sa-ti faci un aliat din soacra, cauta un orfan.
Si cum deocamdata nu sunteti casatoriti, pretentiile tale sunt cam mari. Mai ales ca tu esti cea mai tanara intre cele doua femei din viata lui.

| PopescoIoana a răspuns:

Sa o f pe mă-sa. Deja m-o luat nervii! Bărbatul asta tb sa îți plăteasca consumația și tot ce vrei când iese cu tine. Așa arată că e bărbat și te poate tine că viitoare soție. Nu dai 1 leu niciodată. Daca tu dai, tu nu mai ai energie feminina, faci treabă lui de bărbat iar el e feminin, puiul mamii. Asemenea specimene trebuie castrate, sa le taie p. societatea. Mai fata, nu mai sta cu un retardat care nu te apreciază. Am trăit cu un handicapat că asta și am rămas cu 3 copii singura, iar el cu vipera de mumă. Dă-i viteza maxim, că dacă te lași așa. Ești vai steaua ta. Caută un bărbat, nu un pisorcos care sta la curu masii. Cum sa răzbești in viața dacă el nu face echipa cu tine? Dă-i mesaj : Te las alaturi de cei dragi! Și ai dispărut definitiv. Fii demnă, nu-ți distruge viața. Nu ai de ce sa fii pe locul 2. El e de vina! Jet direct! Poți să mă suni că îți povestesc tot... 0752519661