| blacksky13 a întrebat:

Am aproape 15 ani si de ceva timp observ ca ma enervez mult mai repede. Din câte îmi aduc aminte si când eram mai mic am avut o perioada de genul. Problema e ca sunt clasa a 8-a si am impresia ca toti profesorii au ceva cu mine. De exemplu la ora de religie avem un alt profesor si pare nesuferit(asta cred mulți din clasa) si am râgâit încet fără sa vreau si mi-a scăzut un punct la purtare(si la alta fata), iar dupa am început sa ma enervez(nu in fata celorlalți) adică restul au început sa se joace între ei pentru ca ne-a lăsat sa ne jucam dar eu am stat doar in banca si am plâns de cateva ori si cred ca am avut o criza minora de nervi(am început sa ma uit într-un punct fix si eram foarte nervos; si am avut si frisoane). Totul mi se pare foarte dificil acum. Menționez ca am avut si gastrită si acum am din nou si am regim.

Răspuns Câştigător
| eckblume a răspuns:

De obicei, adolescentii tind sa fie foarte irascibili, nervosi.Trecerea de la copilarie la adolescenta este rapida,iar tanarul in formare crede ca poate lua decizii singur, i se cuvine orice sau toti ceilalti au ceva impotriva sa.
Ar trebui sa faci o vizita medicului de familie si iti va scrie un tratament. Unele vitamine sunt necesare pentru a mentine echilibrul fizic cat si emotional.
Incearca sa schimbi tactica cu profesorii. Chiar daca nu ai dreptate, ei detin catalogul si soarta notelor tale. Poti sa iti ceri scuze uneori sau sa le vorbesti frumos. Exemplu:,, Imi pare rau ca v-am suparat, o sa incerc sa ma schimb.Si dumneavoastra ati fost de varsta mea.'',, Incerc sa invat mai mult, dar obosesc. Sper ca intelegeti.''
Cateva cuvinte frumoase nu strica.Asculta muzica relaxanta, fa sport sau vorbeste cu prietenii tai. Daca ai mereu gandul ca,, toti au ceva cu mine'' nu faci decat sa te stresezi singur si sa te enervezi.