| MaDaMadalina18 a întrebat:

TPU! Am de "înființat" imaginar o firma la educație antreprenoriala, și nu am nici o idee ce firma as putea sa-mi fac. Va rog, o idee! Cea mai frumoasa primește funda! happy

4 răspunsuri:
| gabrielgypps a răspuns:

Acum se face educatie anteprenoriala acum in scoala? incredibil, asta inseamna ca statul roman incearca sa scoata capitalisti din scoala. acum 20 de ani pe clasa a 6/a faceam economie politica, trebuia sa ne uitam la telejurnal, sa decupam din ziarul scanteia, faze cu ceausescu, si sa facem rezumate cu stirile ce s=au dat la televizor despre tovarasul.
revenind la problema ta. gandeste-te la ce te pricepi cel mai bine sa faci, sau la ce i-ti face placere sa faci.sa desenezi, sa dansezi, sa faci sex, sa... ma rog placerile tale. de aici chestia e simpla, te gandesti cum ai putea scoate bani din asta. daca desenezi, atunci o firma de tatuaje, sau de ilustratii pentru publicatii, carti reviste. daca i=ti place sa gatesti atunci o firma de catering, sau un restaurant ori cofetarie. recomandarea mea este sa faci un miniparc de distractie pentru copii, un fel de afterschool, unde parintii pot sa-si aduca copii sa de dea in tobogane cu aer, sa sara in ringul de cauciuc, sa manance acolo o pizza cu alti copii sa-si serbeze ziua de nastere acolo etc. in spania e plin de astea pentru parintii ocupati. normal este nevoie de un curs de ingrijitoare infantil, autorizatie sanitare.acolo era 1 euro pe ora sa lasi copilul in grija firmei. apoi aveau diverse meniuri pentru copii.bafta in afaceri.

| chocolate27 a răspuns:

"Piticul somnoros" si sa fie o firma ce distribuie lenjerii de pat sau ceva de genulbig grin

| MaryNepotu a răspuns:

Ceva de turism poatedaca ai incerca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O firma de distribuit prospecte publicitare, pliante, ziare;-)