| Carmy21 a întrebat:

Bună TPU!
Am mare nevoie de ajutor. Am 13 ani și ieri mi-a venit menstruația. Prima dată mi-a venit în octombrie, totul a fost ok am avut dureri dar slabe. Acum însă, am niște dureri groaznice, în partea abdominală. Ce medicamente ar fi bine să iau? Sunt cam slăbuță de felul meu și destul de sensibilă. Ce ar trebui să fac? Sunt disperată. Mă doare întruna burta și foarte tare.

4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Orice pastila pentru dureri poti lua, nurofen, saridon, ibuprofen, ibalgin...

| anss23 a răspuns:

Du-te la farmacie şi întreabă chiar farmacista ce medicament îţi recomandă.Îţi poţi pune o sticlă cu apă caldă în zona abdomenului, va ameliora durerea.Sau du-te la o plimbare, şi mişcarea fizică ajută.happy

| Alex16rebel a răspuns:

Nurofen forte, ibuprofen(asta e putin mai tare). de asemenea iti poti pune ceva cald in zona dureroasa sau sa faci miscare. Te vei simti mai bine

| LolaLollita a răspuns:

Ibalgin sau Ibalgin Forte. Mi-e foarte bine cu aceste pastile. La primul semn ca ar putea sa-mi apara vreo surere, iau o pastila si gata. Sunt mult mai bune ca Nurofenul.