| Beatriceeeeeeee a întrebat:

Urgent, FUNDA!
Parintii mei sunt divortati de 5 ani, eu si mama ne-am mutat la parintii acesteia, unde locuieste si matusa mea. Am continuat sa merg la tata, pana acum, ma inteleg bine cu el, chiar daca, el era violent fata de mama mea, se comporta total diferit acum.
Din nefericire, parintii mei continua sa se certe de fiecare data cand se vad, iar bunica mea e ingrozitoare, chiar daca locuiesc la ea, nu in sensul de violenta, pur si simplu, e falsa, o influenteaza pe mama, ia deciziile in locul meu si al mamei mele, nimic din ce fac nu e bine, iar deja eu nu mai rezist.
Mama vrea sa-mi schimbe numarul de telefon, amentinandu-ma ca deja trebuie sa aleg, ori ea, ori tata, ca daca tata imi va afla nr. de telefon, sa-mi fac bagajele si sa plec. Bunicii mele nu-i convine nici pasiunea mea, muzica, nimic. Ma pot muta la tata, pana incepe scoala, insa mi-e greu sa renunt la mama.
Va rog, e dificil, trec clasa a 7 a, ajutati-ma!

3 răspunsuri:
| Ralluca25 a răspuns:

Buna, poate ar trebui sa porti o discutie cu parintii tai si sa le spui parerea ta despre aceste lucruri. Nu prea pot sa iti dau un sfat extraordinar de bun dar cred ca cel mai bine ar fi sa discuti cu ei si sa le arati ca tu suferi cel mai mult in toata aceasta cearta.

| maxQ a răspuns:

Pai incearca sa porti o discutie serioasa cu mama ta (doar tu cu ea ). Explicai ca ai crescut si ai alte nevoi, te confrunti si tu cu problemele tale. Spune-i ca iti este greu sa mai continui asa si ca astepti de la ea o schimbare.Incearca sa ii spui tot ce te apasa. Fii calma si vorbestei din inimawinking! bafta

| Bethany96 a răspuns:

Divortul pentru un copil inseamna o durere in suflet pentru toata viata.
Vorbeste cu parinti tai si spune-le sa ajunga la un punct de mijloc pentru ca tu esti deja mare.Iar muzica incearca sa vorbesti cu bunica ta si sa vezi dc nu ii place muzica.
Mult succes!
FUNDA?