| florentina_9904 a întrebat:

Buna TPU am nevoie de un sfat de o parere orice deci am 15 ani,mama mea ma jigneste mereu imi spune ca sunt o jigodie, proasta, idioata etc. fratele meu de 18 ani imi spune mereu ca sunt curva,handicapata sau cand ma vede ca mananc imi spune ca spera sa mor odata,tatalui meu nici macar nu ii pasa de mine nici macar nu stie cand e ziua mea de nastere(e dupa o luna dupa a fratelui meu)si de fiecare data de ziua lui fratemiu ii trimite un cadou din Italia (parintii mei sunt divortati) pana si vecini si cei de varsta mea de la bloc ma jignesc, era o singura persoana in lume care chiar ma iubea si care nu ma jignit vreodata si anume bunica mea mereu imi lua apararea indiferent de situatie dar ea a murit acum o luna si de atunci ma simt complet singura nu stiu ce sa mai fac, nimeni nu ma place si nici macar nu stiu de ce...

Răspuns Câştigător
| foxsilver a răspuns:

Daca esti o tipa inteligenta, nu te pune la mintea lor!
Refugiaza-te intr-o ocupatie care iti place, citeste, asculta muzica, uita-te la filme, etc.
Trateaza-i cu indiferenta, si pregateste-te pentru viata ta, pentru un viitor mai frumos.
Si in nici un caz sa nu iti faci prieteni cretini doar ca sa fugi de singuratate-ar fi o mare greseala!
Fa-ti singura o educatie, ridica-te deasupra tuturor, si arate-le ca esti o fiinta superioara.
Nu pierde timpul plangandu-ti de mila, porneste de-ti asterne de pe-acum drumul in viata, caci daca nu te ajuti tu singura, nimeni nu te va ajuta.

4 răspunsuri:
| klaws007 a răspuns:

Cred ca foxsilver are dreptate. cel mai bine este sa le demonstrezi peste cativa ani ca au fost niste fraieri pentru modul cum te-au tratat. eu am fost in situatia ta si uite ca m-am descurcat destul de bine chiar daca nu am avut niciun ajutor

| Radu284 a răspuns:

Pai si de ce iti spun lucrurile astea? Ce motiv au? O fac pur si simplu fara nici un motiv?

Si daca da, i-ai intrebat de ce?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Florentina,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| ANoNim612 a răspuns:

Eu una spun sa iei legatura cu autoritatile deoarece e treaba serioasa. Sa nu iti fie frica, nu are de ce. Le spui totul.