| xCoolAvril a întrebat:

Bună, TPU. Am nevoie de un sfat. sper să aveţi răbdare să citiţi tot ce am scris. Sunt disperată. După cum ştiţi, mai este puţin şi începe şcoala. Eu trec în clasa a 8a, şi trebuie să dau examene si teste foarte importante pentru că anul viitor trebuie să merg la liceu... dar problema este că din clasa 1 pana acum nu am învăţat absolut nimic şi o să va întrebaţi de ce? Ei bine, nu ştiu... am fost cam tristă în toti aceşti ani pentru că părinţii mei au divorţat şi nu aveam chef de nimic, dar acum regret din tot sufletul că nu am învătat, şi asta e, acum nu mai pot schimba nimic. Sunt o stupidă, imbecilă şi cum vreţi voi, dar vă rog, daţi-mi un sfat. Nu mă pricep la nicio materie, mai ales la matematică şi fizică, unde sunt varză. Ma descurc cat de cat la romana, engleză şi chimie dar nu e de ajuns, pentru că vreau să devin avocată sau psiholog şi anul acesta trebuie neapărat să am note mari sad uneori mă gandesc că totuşi ar fi mai bine sa îmi pun capăt vieţii, că oricum nu s-ar opri lumea în loc pentru mine. Ce pot face? Voi ce a ţi face în locul meu? dau fundă

Răspuns Câştigător
| iöиi a răspuns:

Buna scumpo :*. Si eu am avut examene anul acesta, si eram si eu la fel de stresata. La mate eram paralela, de 4 si 5, doar atat aveam in primul semestru, eu facand si cu o profa foarte rea. Am facut meditatii in particular, iar usor usor m-am ridicat iar la teza din sem 1 am luat 5 si la aia din sem. 2 am luat 7.
Tu trebuie sa inveti foarte bine formulele de la geometrie dar sunt si la algebra, eu te sfatuiesc sa le inveti in scris, e cel mai bine. La romana trebuie invattati putin genul liric, epic, dar NU e imposibil. Daca vrei poti lua note mari
Eu la mate la examene am luat 7.35 si la romana 8.50, si chiar ar trebui usor usor sa incerci sa recapitulezi.
Roaga o colega sa iti mai dea caiete vechi, in caz ca nu ai scris calumea de pe tabla, sau roag-o sa vina pe la tine sa meditati.
:*:*:* ai grija de tinee

1 răspuns:
| LivingLouder a răspuns:

Hey. Am trecut si eu prin febra examenelor anul acesta, si crede-ma nu e asa mare scofala. Ideea este ca trebuie sa rogi pe cineva sa te ajute cu invatatul. Nu trebuie sa recurgi la gesturi extreme, pentru ca nimanui pe viitor nu ii va pasa la ce liceu ai fost. Concentreaza-te de acum in ainte si o sa fie bine.