| xdAndreea a întrebat:

Am nevoie de ajutor,pentru că nu am pe nimeni caruia i-as putea cere un sfat,si va rog, daca nu aveti chef de citit romane atunci nu mai intrati.
Bine...-_- nici nu stiu cu ce sa incep, sunt foarte trista.Nu ca ar fi ceva nou, din starea asta nu pot iesi de 2 ani.Dar m-am obisnuit.Nu am avut o copilarie foarte fericita,parintii mei se certau mereu si nu vreau sa intru in detalii pentru ca nu ar avea rost.Ei au divortat,iar eu am ramas cu tatal,care acum e plecat in strainatate, iar eu stau cu bunica.El si-a gasit o iubita(cam de 1 an) in alt oras la care am fost si de Craciun si e foarte draguta, si mi-a spus ca la vara ne vom muta acolo.
Dar pana atunci nu mai rezist sad am lipsit o luna de la scoala si e cel mai important an pentru ca sunt in clasa a 8a-a si anul acesta dau examenul national,am pierdut multa materie,ma rog, nu ca as fi invatat pana acum.Imi doresc atat de mult sa dau timpul inapoi si sa invat dar acum nu pot schimba nimic, oricum.Credeti ca mai e posibil să trec examenul macar cu 7 tinand cont ca nu am invatat nimic pana acum,la mate sunt varzaaaa, iar la romana ma descurc de un 7-8, dar ar avea rost sa incep sa invat sau e un caz pierdut? Daca va intrebati de ce am lipsit e pentru ca...ei bine,nu am motiv sad totul a inceput cand s-a luat unul de mine pe strada si mi-a spus ca sunt urata,m-am decis pur si simplu sa nu mai ies din casa. Ar mai fi si faptul ca e iarna si urasc iarna, eu stau la casa si e mereu frig mai ales dimineata si as da orice sa mai stau in pat putin asa ca nu ma pot trezi.Nici nu as avea de ce.
In afara de asta,mai sunt si urata.Mi s-a spus de muuuulte ori, mai ales baietii mi-au spus asta.Intr-adevar sunt mai timida si nu ma simt niciodata bine in pielea mea si poate va ganditi ca cei care ma cunosc mi-au spus doar ca sa ma faca sa ma simt prost.dar devine o problema atunci cand pana si cei de pe strada imi spun asta. Nu am cosuri,nici nasul mare,poate am cateva kg in plus,ceea ce nu ma deranjeaza pentru ca de slabit, slabesc destul de repede.Am incercat sa ma pensez singura si mi-a iesit oribil, sprancenele mele sunt diferite, iar una o ascund cu bretonul -_-.Am cearcane si se vad oribil, n-am bani de corector sau chestii de genul. Pielea mea nu are nici o culoare.Sunt palida,dar in acelasi timp am o culoare inchisa,ma rog nu stiu cum sa explic straight face.
Unele profesoare mi-au spus ca sunt frumoasa si deseori mi s-a spus ca am ochii frumosi dar eu nu ma simt niciodata frumoasa.
Si de parca nu ar fi destul, ma urasc.Sunt o proasta,mereu ma gandesc la lucruri care nu se vor intampla niciodata,lucruri idioate,imposibile, simt ca nu merită sa traiesc.Nu am avut niciodata un prieten si nici nu voi avea.
Vreau sa ma sinucid,sa termin totul pentru ca nimeni nu ma suporta, nici macar eu.Nu sunt buna la nimic,n-am personalitate,mi-am dorit mereu sa fiu cantareata sau actrita,sa fiu cunoscuta dar daca nu am incredere in mine,nu am nimic. Mai bine inchei totul, oricum lumea nu se va opri in loc pentru asta.Nu am pe nimeni,doar pe tata care in ultima vreme a uitat de mine, stiu ca si el ma uraste.Nu caut atentie, caut ajutor.Sunt sigura ca nu imi va raspunde nimeni, dar macar incerc -_- ...multumesc daca s-a chinuit cineva sa scrie prostiile pe care le-am scris.

Răspuns Câştigător
| ForeverWarrior a răspuns:

Eu tot ce am sa scriu e adevarat.Am fost si eu pe drumul tau, chiar ani intregi ca si tine.Din cauza ca puneam toate prostiile la suflet ma inchideam tot mai mult in mine si nu ma simteam bun de nimic.Chiar credeam ca poate, doar poate o sa realizez ceva mediocru in viata asta.Cu toate astea si cu toate ca uneori nu intelegeam niciodata rostul meu pe pamant nu m-am gandit niciodata sa ma sinucid.Viata e un dar si fiecare dintre noi are ceva special.Cu ajutorul lui Dumnezeu am trecut peste acele probleme. Daca iti vine cateodata sa plangi nu-ti tine sentimentele in frau, PLANGI.E un mod al organismului de a-si exterioriza sentimentele.Si inca ceva, si eu ma simteam urat, mi s-a spus ca sunt urat si urechios.Una peste alta mai eram si foarte slab fizic, timid si balbait. Timid mai sunt in unele situatii si problemele de vorbire le controlez de cele mai multe ori.

Am sa te rog sa faci ceva pentru urmatoarele 7 zile sa zicem macar 7. Pune-ti melodia preferat si danseaza haotic, oricum vreo 10 minute, misca-ti corpul, mai ales scutura-l.Prin acest fel eliberezi tensiunea din corp cu ajutorul bioenergiei.

Si inca ceva, Andreea, nu te schimba niciodata pentru nimeni, daca vrei sa te schimbi schimba-te doar pentu TINE si nu pentru altcineva. Daca iti place sa canti, canta ore in sir ce melodii iti place.Si eu am descoperit relativ recent(de vreo 2-3luni)ca imi place sa scriu.Nici nu am idee cand trec 3 ore. Urmeaza-ti pasiunea pe care o ai si daca crezi in Dumnezeu cere-i ce doresti.Acesta te va ajuta.Iti urez o viata frumoasa si fii fericita ca nu esti ca ceilalti, eu unul mai bine as fi mort decat o copie.O seara faina si zi-mi ce parere ai dupa ce incerci ce te-am rugat sa faci happy

4 răspunsuri:
| ForeverWarrior a răspuns:

Vreau sa te intreb cum te simti acum? esti ok?

| pietrean a răspuns:

Ti-am citit toata povestea,iar din cuvintele tale,imi dau seama,ca iti lipseste cineva apropiat(nu ca bunica,ti-ar fi straina) si din acest motiv,vezi totul in negru.
Multe prsoane sunt cu trasaturi mai urate,considerate de altii,unii au tenul mai alb,altii,mai inchis la culoare,unii mai plinuti, altii slabanogi.Dar totul este, cum te vezi tu pe tine! De ce trebuie sa te compari cu altii? Fiecare cu sarmul lui! Unii mai norocosi, altii mai putin! Pentru asta, nu trebuie sa disparem.Luam viata asa cum este,luptam sa ne facem evidentiati prin ceva,prin care sa crestem in proprii ochi.
In ceea ce priveste scoala,cere ajutorul dirigintelui,profesorilor,care probabil iti cunosc povestea. Poate,te pot ajuta cu meditatii,cu ajutor mai mult in timpul orelor.Iar tu,trebuie sa-ti dai silinta mai mult(asa poti uita de rautatile celorlalti). Daca tu,nu ai curaj in tine,in propriile forte,cine crezi ca te poate ajuta,in situatia ta?
Apoi,gandeste-te,in cazul in care vei merge sa locuiesti cu tatal tau,vei avea o alta mama,care-ti va fi straina(poate sa fie o femeie buna),care deja, si tu si ea, aveti deja formata o personalitate.O sa fie un alt soc pentru tine.
Daca mai vrei un ajutor, dezinteresat si gratuit,, poti da ori telefon la nr 116 111 sau la www.asociatiatelefonulcopilului.ro,unde vei primi ajutor, sfaturi, indrumari cum sa treci peste probleme.Acolo sunt specialisti, care te pot ajuta, macar sa stii in ce directie sa te indrepti.Acum,ai prea multe "probleme" si nu stii cum sa iesi din ele.Prea multe sfaturi, nici eu nu stiu ce sa-ti spun, chiar daca sunt mama si cu ceva ani in buletin.

| covaciuandreea a răspuns:

In primul rand tatal tau nu te uraste...dar e putin ocupat si nu-si da seama ce gandesti tu. Apuca-te sa inveti ca mai ai timp destul, niciodata nu e prea tarziu, VEI REUSI! Nimeni nu e perfect si nimeni nu e urat, fiecare e frumos in felul lui.Nu te lua dupa oamenii care iti spun contrariul ei nu sunt destul de maturi si inteligenti sa-si dea seama de asta.Pretuieste-ti bunica si fii alaturi de ea....SA AI MEREU INCREDERE IN TINE! Nu te astepta ca ceilalti sa te pretuiasca deoarece lumea e rea si ea nu poate vedea inima ei buna! Incearca sa cauti in Biblie si vei gasi multe sfaturi folositoare! Te pup lasa tristetea si mergi mai departe! :*

| Papionata a răspuns:

Hey,draga! Nici eu nu stiu cu ce sa incep! Desi nu te-am vazut cred ca esti o fata de nota1000.Nu trebuie sa te placa cineva, trebuie sa te placi tu! Problema e ca tu nu te placi.Crezi ca acei oameni care te-au insultat sunt perfecti...crezi ca vor trai cu tine in viitor.Te inseli amarnic! Iti vei gasi pe cineva care te va place asa cum esti tu.Nu te schimba de loc si lasa gandurile rele deoparte!